یادمان شکوهی ها (میرزا مهدی و میرزا حسن) و رونمایی از آثار، تندیس و کتیبه های یادمان ایشان در مراغه (1)
دوشنبه ۶ بهمن ۹۳ ساعت ۱۵:۱۰
0 نظر
شکوهی ها
یادمان شکوهی ها (میرزا مهدی و میرزا حسن)  و رونمایی از آثار، تندیس و کتیبه های یادمان ایشان در مراغه (1)

روز شنبه، مورخ 20 دی ماه 1393 ساعت 4 الی 6 عصر در محل انجمن تاریخ پژوهان مراغه، با حضور دکتر جلال جلال شکوهی (ریاست محترم بنیاد شکوهی)، و خاندان شکوهی ها در مراغه و مهاباد، و با حضور شهردار محترم مراغه (آقای مهندس نادر ابراهیمی)، از اعضای محترم شورای شهر مراغه (سرکار خانم فریبا عباسی)؛ ریاست اداره میراث فرهنگی مراغه (آقای یعقوب طالبی)، مسئول دفتر مشارکتهای مردمی و خیرین مدرسه ساز اداره آموزش و پرورش مراغه (آقای سامی)، و مدیر اداره سیاسی و اجتماعی فرمانداری ویژه مراغه (آقای محمدزاده) و رئیس موزه ایلخانی مراغه (آقای ناصر دبیر) و با همت و مساعدت حوزه فرهنگی شهرداری (آقای مهندس فرهاد زمانی) و برخی از پژوهشگران، هنرمندان و اساتید دانشگاهی و علاقه مندان مراسم رونمایی و یادمان میرزا مهدی و میرزا حسن شکوهی (متوفی 1338ق: مؤسس مدرسۀ تربیت البنات، اوّلین مدرسه دخترانه در مراغه)، به همراه دو تن از خیّرین مدرسه ساز در مراغه (مرحوم عبدالاحد تدیّن، متوفی 1327ش: مؤسس مدرسۀ جلالیه؛ و مرحوم میرزا قربان عطاردی، متوفی 1334ش: مؤسس مدرسۀ ادبیه) برگزار شد.

یادمان شکوهی ها

در این جلسه ابتدا دکتر محمد مشتری، مدیر عامل انجمن تاریخ پژوهان مراغه، پس از خوشامدگویی به میهمانان و مسئولین حاضر در جلسه، گزارشی از عملکرد انجمن در راستای احیای مشاهیر مراغه و اهتمام خستگی ناپذیر هیئت علمی آن در کارگروهای مختلف ایراد کردند.

یادمان شکوهی ها

نخست آقای محمدزاده، مدیر اداره سیاسی و اجتماعی فرمانداری ویژه مراغه، ضمن خوشامدگویی به میهمانان، برگزاری چنین مراسمهایی را پسندیده و لازم دانستند و از دست اندر کاران آن و مسئولین محترم شهرستان و انجمن تاریخ پژوهان تشکر کردند. ضمن آنکه پتانسیلهای فرهنگی و تاریخی شهرستان مراغه را بسیار مهم و قابل توجه دانستند.

یادمان شکوهی ها

سپس سرکار خانم فریبا عباسی (عضو شورای شهر مراغه) ضمن تشکر از برگزاری چنین مراسمهایی در راستای غنا بخشیدن به تاریخ و فرهنگ مراغه که به صورت مستمر از سوی انجمن تاریخ پژوهان مراغه برگزار می شود، به حمایتهای شورای محترم شهرستان مراغه از چنین اقدامات پسندیده تأکید کردند.

یادمان شکوهی ها

آقای سامی نیز به عنوان مسئول مشارکتهای مردمی اداره آموزش و پرورش در جذب خیّرین مدرسه ساز، از زحمات انجمن تاریخ پژوهان مراغه و آقای دکتر جلال شکوهی قدردانی کردند و به بهانۀ چنین اقدام پسندیده ای خواستار ادامۀ سنت نیک مدرسه سازی در مراغه شدند.

یادمان شکوهی ها

سپس شهردار محترم مراغه، جناب آقای مهندس ابراهیمی، ضمن خوشامدگویی به خانوادۀ شکوهی و غنیمت شمردن حضور ایشان در مراغه، از اقدامات مثال زدنی انجمن تاریخ پژوان مراغه در احیای فرهنگ، هنر و تاریخ مراغه قدردانی کردند و نمونه بارزش را پیش از این مراسم، برگزرای مراسم عبدالقادر مراغی، موسیقی دان معروف مراغه، با همکاری یونسکو دانستند و از استمرار و مداومت فعالیتهای این انجمن تشکر ویژه داشتند.

یادمان شکوهی ها

 

 

همچنین جناب آقای یعقوب طالبی، ریاست محترم ادارۀ میراث فرهنگی و گردشگری مراغه، ضمن خوشامدگویی به میهمانان، به معرفی اجمالی میرزا حسن شکوهی پرداختند و تأثیر ایشان در پیشبرد روند مشروطه در مراغه را بسیار پررنگ دانستند که متأسفانه تا به امروز چنان که باید و شاید بدان توجه نشده است. ایشان همچنین از اتاق فکر مشروطه در مراغه سخن گفتند و یادآور شدند که خانۀ مشروطه در مراغه را که مرکزیت این اتاق فکر بود، شناسایی کرده اند. همچنین با خواندن بخشهایی از وصیتنامۀ میرزا مهدی شکوهی، به توصیف ابعاد شخصیتی وی پرداختند.

یادمان شکوهی ها

دکتر یوسف بیگ باباپور، به عنوان مدیر عامل بنیاد شکوهی و عضو مؤسسین و اعضای هیئت علمی انجمن تاریخ پژوهان مراغه، به معرفی دکتر جلال شکوهی به حضار پرداختند و از خدمات بی نظیر فرهنگی ایشان گزارش اجمالی ایراد داشتند.

یادمان شکوهی ها

سپس گزارشی دربارۀ فعالیتهای بنیاد شکوهی و سلسله منشورات آن دادند. و فعالیتهایی که انجمن تاریخ پژوهان در حوزۀ چاپ و نشر متون و آثار تألیفی تا به حال داشته که بیش از 30 جلد می شود.

چند نمونه از آثار منتشرۀ بنیاد شکوهی نیز در این مراسم به نمایش گذاشته شده بود و پس از اتمام مراسم به همراه یک جلد مصحف شریف از سوی ریاست محترم به انجمن تاریخ پژوهان اهدا گردید.

یادمان شکوهی ها

در آخر دکتر بیگ باباپور، ضمن تشکر از مسئولین محترم شهرستان مراغه، انجمن تاریخ پژوهان مراغه و بالاخص از آقای دکتر جلال شکوهی که هزینه های انتشار این آثار، برگزاری جلساتی از این دست، همچنین هزینه های ساخت کتیبه ها و تندیس ها را تقبل فرمودند.

یادمان شکوهی ها

سپس دکتر جلال جلال شکوهی، ضمن تشکر از حاضرین و مسئولین محترم مراغه، انجمن تاریخ پژوهان مراغه و مدیر عامل بنیاد شکوهی، به طرح مباحثی پیرامون اهمیت احیای میراث و فرهنگ این مرز و بوم پرداختند و از علاقۀ عمیق خود به فرهنگ و ادب سخن گفتند. راه اندازی بنیاد شکوهی نیز که به پیشنهاد دکتر یوسف بیگ باباپور صورت پذیرفته، برگرفته از این علاقۀ عمیق ایشان به فرهنگ ایرانی و اسلامی بوده است.

ایشان همچنین از دست اندر کاران احیای آثار شکوهی ها تشکر کردند و یادآور شدند که انگیزه احداث بنیاد شکوهی را مدیون میرزا مهدی و میرزا حسن هستیم که احیای آثار ایشان بهانۀ خوبی برای این امر شد.

جناب دکتر جلال شکوهی، در آخر به اهمیت کتابهای منتشره از سوی بنیاد تأکید ورزیدند و مصحف شریف (فاکسمیلۀ یکی از بهترین قرآنهای تذهیب دار جهان که در موزۀ والترز امریکا نگهداری می شود) و داستان مسیح (اولین کتاب فارسی چاپی دنیا که بیش از 300 سال پیش در اروپا منتشر شده است) نمونۀ بارز انها دانستند.

یادمان شکوهی ها

یادمان شکوهی ها

یادمان شکوهی ها

در این مراسم همچنین 4 عنوان آثار منتشر شدۀ شکوهی ها، شامل: کلیات آثار میرزا مهدی شکوهی؛ سیصد بند در مرثیه از میرزا مهدی شکوهی؛ یادگار شکوهی (آثار میرزا حسن شکوهی: خاطرات مشروطه و سفرنامه)؛ و نیز سیاحتنامۀ میرزا حسن شکوهی رونمایی شدند.

یادمان شکوهی ها

 

یادمان شکوهی ها

 

 

با هماهنگی و همکاری ادارۀ آموزش و پرورش مراغه، این چهار کتیبۀ یادمان که به هزینه کرد دکتر جلال جلال شکوهی تهیه شده بودند، با همکاری انجمن تاریخ پژوهان مراغه و بنیاد شکوهی، در ضلع جنوبی دیوار مدرسۀ امام خمینی (ره) مراغه واقع در خیابان اوحدی نصب خواهد شد.

یادمان شکوهی ها

این اقدام ارزشمند که به پیشنهاد دکتر مسعود غلامیه و دکتر یوسف بیگ باباپور و با اجرای انجمن تاریخ پژوهان مراغه انجام شده، آغاز یکی از چهار پروژه یادمان و احیای مشاهیر مراغه است که از آن جمله اند:

1- تألیف و چاپ 50 عنوان کتاب تک نگاری به نام مشاهیر مراغه با نمونه آثار و خدمات و دستاوردهای ایشان است،  که تا به حال دو شماره از آن با عناوین (1- خواجه نصیرالدین طوسی: بنیانگذار رصدخانه مراغه / 2- اوحدی مراغی: شاعر شهیر مراغه از قرن هشتم هجری) منتشر شده است.

2- ترسیم چهرۀ این مشاهیر، به سبک سیاه قلم که با هنرمندی کم نظیر استاد بهروز مظاهری، از هنرمندان و نقّاشان مراغه که تا به حال بیش از 30  تابلو از مشاهیر مراغه به اعجاز قلم ایشان آفریده شده است. از آن جمله تصاویر میرزا حسن و میرزا مهدی شکوهی بودند که در این مراسم رونمایی شدند:

یادمان شکوهی ها

یادمان شکوهی ها

یادمان شکوهی ها

یادمان شکوهی ها

3- ساخت تندیس یا سردیس مشاهیر مراغه، با هنرمندی آقای ایرج جهانبخش، که آغاز این پروژه با ساخت تندیس میرزا مهدی شکوهی بوده و به زودی ساخت تندیس میرزا حسن شکوهی نیز کلید خواهد خورد. این دو تندیس، از سوی انجمن تاریخ پژوهان و بنیاد شکوهی، با هزینه دکتر جلال شکوهی آماده می شود و به زودی  با صلاحدید مسئولین محترم مراغه در یکی از مراکز تاریخی شهر نصب خواهد شد.

یادمان شکوهی ها

4- ساخت کتیبۀ سنگی از مشاهیر و خیّرین مراغه، که این چهار شخصیت به خاطر تأثیرگزاریشان در ترویج آموزش و پرورش در مراغه، به عنوان خیّرین مدرسه ساز مطرح شدند و کتیبۀ یادمان ایشان به عنوان آغاز راه ساخته شده است. از این میان کتیبۀ یادمان میرزا مهدی شکوهی به خاطر وفاتشان در مراغه و شناسایی محل دفن ایشان، به عنوان یکی از شعرای سرشناس آذربایجان و مرثیه سرای آذری مطرح شده است.

یادمان شکوهی ها

یادمان شکوهی ها

یادمان شکوهی ها

یادمان شکوهی ها

روابط عمومی