گام دوم بنیاد شکوهی...
پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹ ساعت ۱۳:۳۲
0 نظر
گفتگوها
گام دوم بنیاد شکوهی...

هذا مِن فضل ربّی...

قدم دوم بنیاد شکوهی در راستای احیای متون ایرانی و اسلامی

هر برگ از متون علمی و فرهنگی ما، در حکم ورق هویّت ماست، ورقی که مهر فرزانگی و فرهیختگی بر آن نقش بسته، و معرّف جایگاه تمدّنی ما در جهان است. این جایگاه، آن‎گاه بلندتر خواهد بود، و شکوه آن افزونتر، که بیشتر به احیاء و بازخوانی آثار و مآثر گذشته خودمان  بپردازیم، و ارزشهای محتوایی و صوری آنها را بهتر و بیشتر نشان دهیم.

 هنوز بسیارند گنجینه‌های پنهان در دل کتابخانه‎ها که در انتظار دستهایی احیاگرند تا دوباره آنها را به جلوه درآورند و در منظر دانش‌پژوهان قرار دهند.

    پنج سال پیش بنیاد شکوهی بر آن بنا شد تا بقدر توان خود، چندی از این گنجینه‌ها را معرّفی کند و در تعالی فرهنگ ایرانی و اسلامی، نقشی موثّر داشته باشد.

این مؤسسه با عنوان «مؤسسه فرهنگ بنیان شکوهی (بنیاد شکوهی)» که با هدف تأسیس یک بنیاد علمی راه اندازی شده بود و برای رسیدن بدان مراحل لازم را پشت سر می گذارد، با محوریت انتشار و معرفی میراث مخطوط و متون طراز اوّل فعالیت خود را آغاز نموده و با حمایتهای در حد توان ما، با مدیریت آقای دکتر یوسف بیگ باباپور به کار خود ادامه داده و در طول عمر کوتاه امّا پربرکت خود، توانسته است نزدیک به 400 عنوان کتاب ارزنده از متون کهن ایرانی و اسلامی را منتشر نماید و در حد توان خود کوشیده و بدان مفتخر است.

برخی از اهداف و برنامه های این مؤسسه، عبارتند از: احیا و نشر میراث مکتوب ایران و اسلام، اعم از تصحیح و تحقیق، تهیه منابع و رفرنسهای لازم برای محققین، حمایت از آثار فاخر در چاپ و نشر، خدمات‌رسانی در حوزه نسخ خطی و اقدامات مشابه؛ اعم از: آماده‌سازی و چاپ و نشر آثار فاخر که به تأیید شورای علمی رسیده باشد؛ شرکت در نمایشگاههای کتاب بین المللی و غیره؛ كمك به برگزاري مناسبتهاي فرهنگي ايران در خارج از كشور؛ همكاري با مراكز فرهنگي و بين المللي در معرفي میراث مکتوب ایران و اسلام؛ معرفي فرهنگ اسلام و ايران به ساير ملل با استفاده از چاپ و نشر و دیگر ابزارهاي رسانه‌اي و تبليغات؛ برگزاری نشت‌های تخصصی اعم از رونمایی از آثار، تجلیل از مفاخر فرهنگی، همایشهای علمی و فرهنگی و...

سال پیش با انتشار کارنامۀ چهارساله خود با عنوان «شکوه فرزانگی» به آثار منتشره چهارساله خود اشاره کرده و اهداف و دورنمای فعالیت خود را بازگو کرده ایم.

از این پس با توجه به وضعیت موجود جامعه و اوضاع اقتصادی، سعی خواهیم کرد تا با محدود کردن تیراژ چاپی و حذف برخی هزینه ها به حیات موسسه تداوم بخشیم تا بتوانیم با انتشار برگی حتی از میراث ارزشمند اسلامی و ایرانی، به رسالت خود جامه عمل بپوشانیم و خدمت به فرهنگ را در اولویت کار خود قرار دهیم.

امید است در روزهایی که پیش رو داریم، با تأییدات ربّانی و با همدلی و حمایتهای همه جانبۀ دوستان و محققین ارجمند، بتوانیم بهتر از پیش، با قوّت قلب به کار خود ادامه دهیم و به خدمتگزاری خود در راه فرهنگ و میهن عزیزمان، بر خود ببالیم.

با درود و تحیّات

دکتر جلال جلال‌شکوهی

رئیس و مؤسس بنیاد شکوهی