تاریخ فرهنگ آذربایجان
سه شنبه ۱۰ دی ۹۸ ساعت ۱۲:۵۷
0 نظر
اخبار
تاریخ فرهنگ آذربایجان

 مرحوم حسین امید (۱۲۸۱ش، تبریز ـ ۳۱ شهریور ۱۳۵۱، تبریز)، شاعر، نویسنده، روزنامه‌نگار و محقق آذربایجان، به سال ۱۲۸۱ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد.

وی در حوزه فرهنگ و مطبوعات آذربایجان و بخصوص تبریز شخصیتی شناخته شده بود که نامش با جراید آذر، آریا، صدای آذربایجان و تبریز پیوند ناگسستنی داشته است.

او با افکار سیاسی و قلم شیوای خود در روزنامه سیاسی آذر که متعلق به حسین آقا فشنگچی بود، مطلب می‌نوشت و ضمن آن نزدیک به ۸۰ عنوان کتاب علمی، ادبی، اجتماعی، اخلاقی، شعر، داستان و نمایشنامه را خلق نموده که از جمله مهمترین آثار وی، تاریخ فرهنگ آذربایجان است که در سال 1332شمسی تألیف آن به پایان رسیده و منتشر شده است.

از آثار دیگر اوست: انگشتری الماس، دختران سپهر، ستاره ییلاق، در تنگنای زندگی، بازار آشفته، عشق‌ها و اشک‌ها، قضا و قدر، رقص شیطان، محبوب خیالی، و زنان روده دراز و...

حسین امید در سال ۱۳۵۱ هجری‌شمسی به سن ۷۰ سالگی در زادگاهش چشم از جهان فروبست. آخرین یادگار مرحوم امید به جامعه فرهنگی زادگاهش، کتابخانه شخصی ارزشمندش بود که به کتابخانه تربیت اهدا گردید. در این مجموعه آرشیو کاملی از نشریات ملانصرالدین، تبریز و کاوه به چشم می‌خورد که در نوع خود کم نظیر است؛ روحش شاد و نامش جاودان باد!