آذرآبادگان این هفته با دکتر شکوهی
چهارشنبه ۲ آبان ۹۷ ساعت ۱۴:۰۵
0 نظر
اخبار
روابط عمومی بنیاد شکوهی
آذرآبادگان این هفته با دکتر شکوهی

دکتر جلالِ جلال­شکوهی، در سال 1329 در شهرستان میاندوآب به دنیا آمد. پدرانش جد اندر جد فاضل و شاعر و روشنفکر بودند و نسل وی به اهلی شیرازی می­رسد. جد سومش میرزا مهدی شکوهی (شاعر معروف آذربایجان) و عموی پدرش میرزا حسن شکوهی (مبارز مشروطه در مراغه) بود و پدر بزرگ ایشان فرزند کوچک میرزا مهدی شکوهی به نورچشمی معروف بود.

جلال شکوهی پس از گذراندن دورۀ ابتدایی و متوسطه در آن شهرستان، پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی مشهد به پایان رسانید. دستیاری رادیولوژی را در دانشگاه شهید بهشتی تهران شروع نمود و سپس برای آموزش تکمیلی در زمینه رادیولوژی پیشرفته در CT، اولتراساند، MRI و انترونشن در سالهای 1988 و 1992 و 1993 به آلمان رفت. ایشان 23 سال کار در بیمارستانهایی چون شهید چمران وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلّح، همکاری با دانشگاه شهید بهشتی و بیمارستان لقمان به درجه بازنشستگی نائل شد. دکتر شکوهی که از سال 1391 به عنوان رئیس انجمن رادیولوژی ایران است، تاکنون 17 مرکز پرتونگارى يا راديولوژى و تصویربرداری راه اندازی کرده که تنها در دو مورد سهامدار می­باشد.

از دیگر ویژگیهای دکتر شکوهی حمایت و کمکهای همه جانبه به نهادهای مختلف خیریه بخصوص مرکز پزشکی محک می­باشد. ایشان به عنوان پایه گذار بنیاد شکوهی نیز هستند که فعالیت عمده آن چاپ و واخوانی متون ایرانی و اسلامی در حوضه های مختلف می باشد». در اين بنياد بيش از 30 جلد كتاب از جمله تراثى يا مرثيه­ها و قرآن كتابخانه والترز نيويورك به طبع رسيده است.

ساخت تنديس و تصويرنگارى مردان نمكى در موزۀ ايران باستان قسمت اسلامى و موزۀ زنجان از اقدامات ايشان و گروه مهندسى پزشكى تحت سرپرستى وی بوده است.

او خود نويسندۀ چندين كتاب پزشكى و بهداشت اجتماعى بوده و كتابى هنرى پزشكى منحصر بفرد به نام «توهمات بينائي راديولوژى در دنيا» دارند كه با اجازۀ نشر انگلستان و به زبان انگليسى منتشر شده است. او قبل از رياست فعلى انجمن به مدت ١٦ سال دبير علمى انجمن رادیولوژی ایران بوده­اند. ايشان از كادر علمى و مؤسسان «ام آر اى» نووا و مركز راديولوژى مراغه به سرپرستى جناب آقاى دكتر كوروش عبدالهي­فرد نیز مي­باشند.

همچنین وی ناشر دو جلد كتاب جراحى اعصاب در آلمان بوده و عضو مؤسس مركز آموزشى در مونيخ است. آخرين سمت وى عضو شورای برنامه­ريزى نقشه­بردارى مغز تحت نظر معاونت علمى فناورى رياست جمهورى، وزارت بهداشت و وزارت علوم، تحقيقات و فناورى مي­باشد.

همچنین وی داراى ٧ كلكسيون و درانجمن مجموعه داران عضويت دارد.اين مجموعه ها عبارتند از ليوانهاى كاغذى عنوان دار،كبريت،تمبر پستى،زير ليوانى چاپ شده،مدالها و كاپ هاى علمى و ورزشى در مدت50 سال گذشته،كتابهاى راديولوژى، اسلايد هاى راديولوژى و توپ و راكت تنيس مي­باشد که در نوع خود در ایران و بلکه در جهان بی­نظیر یا کم­نظیر هستند.

دکتر جلال­شکوهی از نظر منافع اجتماعى و صنفى ٣٠ سال سابقۀ عضويت در تعاونى راديولوژيست­هاى ايران را داشته و دو دوره رئيس هيأت مديره بوده و هم اکنون بازرس شركت مي­باشد.

از نظر بين­المللى و علمى نیز در كشورهاى آلمان، آذربايجان، پاكستان، تركيه، امارات متحده عربى، هندوستان، اطريش، فرانسه، ايتاليا و اسلوونى، در کنفرانس­های علمی سخنرانى داشته و مقالاتی به چاپ رسانده­اند.

ناگفته نماند که در سالهای اخیر ده­ها عنوان کتاب در حوزۀ تاریخ و فرهنگ ایران و اسلام و نسخه­های خطی و اسناد ایرانی و اسلامی با همت و سرمایه و حمایت ایشان به چاپ رسیده و می­رسد که تبلور این اندیشۀ پاک و حرکت خداپسندانه، در مؤسسه­ای که به همین هدف و با سرمایۀ شخصی خود راه اندازی کرده بودند، موسوم به مؤسسۀ فرهنگ بنیان شکوهی معروف به «بنیاد شکوهی»، به اوج خود رسید؛ خدایشان توفیق روزافزون و عمر باعزّت به ایشان عنایت فرماید؛ آمین!

 

روابط عمومی بنیاد شکوهی

 

گزارش هفته نامه آذرآبادگان با گسترۀ شمال غرب کشور: