حاج میرزا مهدي شكوهي (از شعرای بزرگ آذربايجان در دورة قاجار)
جمعه ۲۲ تیر ۹۷ ساعت ۱۵:۰۰
0 نظر
شکوهی ها
حاج میرزا مهدي شكوهي (از شعرای بزرگ آذربايجان در دورة قاجار)

نگارش: دكتر جلال جلال‌شكوهي، با همکاری: دكتر يوسف بيگ‌باباپور، دكتر مسعود غلاميّه. با همکاری نشر منشور سمیر، چاپ اول، 1393، وزیری شومیز، 192ص. قیمت 150000 ريال.

 

معرفی اجمالی

شادروان حاج مهدی شکوهی(1247-1313هجری قمری) از شعرای معاصر دوران مشروطیّت است. مرد آزاد اندیش، اهل مطالعه و تحقیق با شهامت ابراز عقیده و طالب و دست اندرکار روشنگری هر چه تمامتر محیط خود بوده است. او همراه بسیاری از متفکرین همزمان خودش در تبریز و مراغه در اشاعة فرهنگ و علوم جدید و پی‌ریزی مشروطیت و آماده کردن افکار عامه برای خواستن آزادی زحمات بسیاری کشید و از این راستا عناد و دشمنی و عداوت و کین‌خواهی زمامداران خونخوار و خونریزی مثل صمد خان شجاع‌الدوله را نه تنها بجان خرید، بلکه اولاد و احفاد خود را نیز مثل حاج میرزا حسن شکوهی چنان بار آورد که مصرانه و باکوشش و جهد و مردانگی تمام در مقابل این خونخواران ایستادند و حبس و تبعید و شلاق صمدخان‌ها را متوجه جان سخت و مردانه و پرهمت خود کردند.

در این کتاب که به قلم نوۀ بزرگوار آن مرحوم نگارش یافته، به بررسی ابعاد زندگی و افکار و آثار ایشان، از جمله دیوان اشعار، مرثیه­ها، طنزیات و... پرداخته شده است.