دردهای بی درمان پژوهش و سقوط اخلاقیات!
جمعه ۲۲ تیر ۹۷ ساعت ۱۲:۰۱
0 نظر
گزارش ها
دردهای بی درمان پژوهش و سقوط اخلاقیات!

عزیزی میگفت فلانی شما با نیت خیر بارها میگویید، برای جلوگیری از کارهای موازی، حتما کارهای در دست انجام خود را اعلام کنید (مانند کانال تراثیات در دست تصحیح و نشر)، ولی توجهی ندارید اینجا ایران است، ما اگر چه به ظاهر مسلمانیم ولی الحمدلله آنقدر رشد یافته ایم که رسانه ای کردن پژوهش در دست انجام همان و سرقت موضوع همان! آقای متقی اوضاع خیلی خرابتر از اینهاست به شما فقط برای نمونه عرض کنم، استادنمایی در یکی از شهرها، با اینکه خودش و دانشجویش میداند، در کانال "نسخ خطی در دست تصحیح ونشر" ، به صراحت اشاره شده فلان دانشجو، روی فلان نسخه و اثر کار دانشجویی میکند، اما به دانشجو گفته است، تو کاریت نباشه برو انجام بده قبل از وی دفاع میکنی!

این تذهبون؟! استادی که با علم و یقین به اینکه دانشجویی روی نسخه ای کار میکند با چه منطق و وجدانی به دانشجو چنین توصیه ای میکند؟ شما فقط تصور کنید فلان دانشجوی ارشد یا دکتری بعد از چند سال خونابه و رنج در تصحیح اثر و صرف هزینه های مادی و معنوی، در جلسه دفاع، داور بفرماید، این اثر سه ماه پیش در دانشگاه کذا دفاع شده است، ببینید این دانشجو چه حالی خواهد داشت!!

براستی ما را چه شده است، از نظر اخلاق اینقدر سقوط کرده ایم، آن محقق نمایی که بیکار است و دنبال کاری میگردد با چه حقی به خود اجازه میدهد کاری که به نام دیگری ثبت شده بردارد و کار کند؟! دنائت و رذالت تا به کجا؟

بله ممکن است کسی بگوید بله فلانی صد نسخه خطی را زخمی کرده است و به ظاهر در دست تصحیح دارد و در تیول خود انداخته است (بنده هم فراوان دیده ام) کسی نه وقت دارد، نه کار میکند نه راه را برای دیگری باز می‌کند. با این کسان چه باید کرد؟

بله اینها دردهای دیگری هستند که به جهت فقدان یک سازمان مثلا برای امر تصحیح، با آن مواجهیم، اگر یک وبسایت یا نهاد یا ساختار منطقی باشد که به مانند سازوکار ثبت اختراع، تصحیح اثر به نام فردی ثبت شود و یک زمان منطقی (متناسب با نفس کار) در نظر گرفته میشود، مثلا سه سال حداکثر، اگر فرد به هر دلیل نتواند در این سه سال مهلت اثر را تصحیح نماید، با اختیار یا به طور هوشمند و ماشینی، این موقعیت از انحصار خارج شود ولی الحال که چنین ساختاری نداریم، به هیچ وجه نه اخلاقاً نه عرفاً و نه حتی شرعاً آقایان اجازه نمیدهند، تا زمان منطقی که فرد ناتوان از تصحیح باشد یا با استفسار از وی از وضعیت پیشرفت کار، یا تحویل کار با رضایت وی به فرد تازه نفس صورت گیرد نه اینکه موضوعات پژوهشی خود را برویم از میان کارهایی که در دست تصحیح قرار دارد انتخاب کنیم، به نظر حقیر این انتخاب نهایت پستی و دنائت را در چنین محقق نمایی نشان می‌دهد و حاکی از سقوط اخلاق در شخصیت چنین فردی است! حقیقتا در جهان امروز یک پدیده غریبی است، چیزی که در جهان غرب حتی یک مورد پیدا نمیکنید، کسی اعلان رسمی بکند روی فلان نسخه کار میکند، اما کسی (که به کارهای ساندویجی اش یقین داریم چون منطقا هر متن تصحیحی اگر کسی درگیر بشود منطقا اگر کاری علمی باشد نه بازاری، حداقل یک یا دو سال وی گرفتار خواهد شد) "با علم و اطلاع" به تصحیح چنین اثری در عرض "دو ماه" روی میآورد و بعد هم وقتی میپرسیم آقاجان چطور تصحیح کردید این اثر را با اینکه فلانی، روی آن کار می‌کرد و لااقل دو سال است، که بنده مطلعم وی اطلاع رسانی کرده است؟ جالبه میگوید خیر قربانتان بنده ده سال است روی این متن کار میکنم و از جمله کارهای قدیم بنده است! میگویم قربانتان این نسخه سه سال بیشتر نیست اصولا در فلان فهرست فلان کتابخانه معرفی شده است چطور میفرمایید ده سال است و کذا و کذا؟ میگوید آقاجان به شما چه؟! مگر شما امام جمعه نسخ خطی هستید گیر افتادیما.. 

عجیب است 5 میلیون نسخه خطی وجود دارد برای نمونه ما در وبسایت بساتین (منوی کتابخانه دیحیتال) 180 هزار نسخه خطی معرفی کردیم صدها بایسته پژوهشی با محوریت تصحیح معرفی کردیم هزاران فهرست کاغذی و بانک داده تراثی در نت پخشه، دانسته نیست چرا عده ای جاهل، فقط به سان انگل، روی نسخی میچرخند که دانشجوی بیچاره ای بعد از هزار راه رفته و نرفته با آزمون خطا نسخه ای یافته هزاران هزار تومان هزینه کرده و الحال که صادقانه اطلاع رسانی که: «الا یا ایها المحققین و المحققات و الطالبین و الطالبات، بدانید و آگاه باشید بنده به عنوان کار دانشگاهی روی این نسخه کار میکنم، لطفا کسی این متن و موضوع را انتخاب نکند»!

صرف نظر از مسأله محققان آزاد، حقیقتاً رفتار برخی اساتیدی که چنین به دانشجویان میگویند قابل فهم و درک نیست: «تو کاریت نباشه تو برو این نسخه را سریع کار کن و تحویل بده، نگران نباش و مطمئن باش، من به تو قول می‌دهم تو دفاع کردی و تمام شده و اون دانشجوی تنبل هنوز در حال یافتن نسخه است، خیلی به این اطلاع رسانی ها توجه نکن وفقکم الله» !

عافانا الله بمحمد و آله

حسین متقی، نقل از: سایت بساتین