اهدای کتاب توسط ریاست محترم بنیاد شکوهی به کتابخانه مراغه
جمعه ۲۱ مهر ۹۶ ساعت ۱۴:۴۹
0 نظر
اخبار
اهدای کتاب توسط ریاست محترم بنیاد شکوهی به کتابخانه مراغه

اهدای کتاب، اهدای دانایی

اهدای 350 جلد کتب منبع و مرجع به کتابخانه‌ عمومی مراغه توسط خیّر فرهیخته مراغی

دکتر جلال جلال شکوهی، رییس انجمن رادیولوژی ایران و پزشک بازنشستۀ وزارت دفاع، که از نوادگان میرزا مهدی شکوهی، شاعر معروف دورۀ قاجار بوده، بیش از 350 جلد کتاب مرجع و کاربردی را به ارزش 120 میلیون ریال به کتابخانه عمومی مراغه اهدا کرد. این کتابها از جدید ترین انتشارات در زمینه پزشکی، تاریخ، ادبیات، شعر، معارف اسلامی و دانشگاهی و از کتابهای منتشر شده در سالهای 96 و 95 هستند.

در این مراسم که به نمایندگی از ایشان جناب آقای مهندس آرش شکوهی پور حضور داشتند، کتابها ممهور به اهدایی دکتر شکوهی گردید و تحویل مخزن کتابخانه شد.

دکتر جلالِ جلال­شکوهی، در سال 1329 در شهرستان میاندوآب به دنیا آمد. پدرانش جد اندر جد فاضل و شاعر و روشنفکر بودند و نسل وی به اهلی شیرازی می­رسد. جد سومش میرزا مهدی شکوهی (شاعر معروف آذربایجان) و عموی پدرش میرزا حسن شکوهی (مبارز مشروطه در مراغه) بود و پدر بزرگ ایشان فرزند کوچک میرزا مهدی شکوهی به نورچشمی معروف بود.

جلال شکوهی پس از گذراندن دورۀ ابتدایی و متوسطه در آن شهرستان، پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی مشهد به پایان رسانید. دستیاری رادیولوژی را در دانشگاه شهید بهشتی تهران شروع نمود و سپس برای آموزش تکمیلی در زمینه رادیولوژی پیشرفته در CT، اولتراساند، MRI و انترونشن در سالهای 1988 و 1992 و 1993 به آلمان رفت. ایشان 23 سال کار در بیمارستانهایی چون شهید چمران وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلّح، همکاری با دانشگاه شهید بهشتی و بیمارستان لقمان به درجه بازنشستگی نائل شد. دکتر شکوهی که از سال 1391 به عنوان رئیس انجمن رادیولوژی ایران است، تاکنون 17 مرکز پرتونگارى يا راديولوژى و تصویربرداری راه اندازی کرده که تنها در دو مورد سهامدار می­باشد.

از دیگر ویژگیهای دکتر شکوهی حمایت و کمکهای همه جانبه به نهادهای مختلف خیریه بخصوص مرکز پزشکی محک می­باشد. ایشان به عنوان پایه گذار بنیاد شکوهی نیز هستند که فعالیت عمده آن چاپ و واخوانی متون ایرانی و اسلامی در حوضه های مختلف می باشد». در اين بنياد بيش از 30 جلد كتاب از جمله تراثى يا مرثيه­ها و قرآن كتابخانه والترز نيويورك به طبع رسيده است.

ساخت تنديس و تصويرنگارى مردان نمكى در موزۀ ايران باستان قسمت اسلامى و موزۀ زنجان از اقدامات ايشان و گروه مهندسى پزشكى تحت سرپرستى وی بوده است.

او خود نويسندۀ چندين كتاب پزشكى و بهداشت اجتماعى بوده و كتابى هنرى پزشكى منحصر بفرد به نام «توهمات بينائي راديولوژى در دنيا» دارند كه با اجازۀ نشر انگلستان و به زبان انگليسى منتشر شده است. او قبل از رياست فعلى انجمن به مدت ١٦ سال دبير علمى انجمن رادیولوژی ایران بوده­اند. ايشان از كادر علمى و مؤسسان «ام آر اى» نووا و مركز راديولوژى مراغه به سرپرستى جناب آقاى دكتر كوروش عبدالهي­فرد نیز مي­باشند.

همچنین وی ناشر دو جلد كتاب جراحى اعصاب در آلمان بوده و عضو مؤسس مركز آموزشى در مونيخ است. آخرين سمت وى عضو شورای برنامه­ريزى نقشه­بردارى مغز تحت نظر معاونت علمى فناورى رياست جمهورى، وزارت بهداشت و وزارت علوم، تحقيقات و فناورى مي­باشد.

همچنین وی داراى ٧ كلكسيون  و درانجمن مجموعه داران عضويت دارد.اين مجموعه ها عبارتند از ليوانهاى كاغذى عنوان دار،كبريت،تمبر پستى،زير ليوانى چاپ شده،مدالها و كاپ هاى علمى و ورزشى در مدت50 سال گذشته،كتابهاى راديولوژى،اسلايد هاى راديولوژى و توپ و راكت تنيس مي­باشد که در نوع خود در ایران و بلکه در جهان بی­نظیر یا کم­نظیر هستند.

دکتر جلال­شکوهی از نظر منافع اجتماعى و صنفى ٣٠ سال سابقۀ عضويت در تعاونى راديولوژيست­هاى ايران را داشته و دو دوره رئيس هيأت مديره بوده و هم اکنون بازرس شركت مي­باشد.

از نظر بين­المللى و علمى نیز در كشورهاى آلمان، آذربايجان،  پاكستان، تركيه، امارات متحده عربى، هندوستان، اطريش، فرانسه، ايتاليا و اسلوونى، در کنفرانس­های علمی سخنرانى داشته و مقالاتی به چاپ رسانده­اند.

ناگفته نماند که در سالهای اخیر ده­ها عنوان کتاب در حوزۀ تاریخ و فرهنگ ایران و اسلام و نسخه­های خطی و اسناد ایرانی و اسلامی با همت و سرمایه و حمایت ایشان به چاپ رسیده و می­رسد که تبلور این اندیشۀ پاک و حرکت خداپسندانه، در مؤسسه­ای که به همین هدف و با سرمایۀ شخصی خود راه اندازی کرده بودند، موسوم به مؤسسۀ فرهنگ بنیان شکوهی معروف به «بنیاد شکوهی»، به اوج خود رسید؛ خدایشان توفیق روزافزون و عمر باعزّت به ایشان عنایت فرماید.

             اهداء 350 جلد کتاب به کتابخانه‌ عمومی مراغه اهداء 350 جلد کتاب به کتابخانه‌ عمومی مراغه اهداء 350 جلد کتاب به کتابخانه‌ عمومی مراغه اهداء 350 جلد کتاب به کتابخانه‌ عمومی مراغه اهداء 350 جلد کتاب به کتابخانه‌ عمومی مراغه اهداء 350 جلد کتاب به کتابخانه‌ عمومی مراغه اهداء 350 جلد کتاب به کتابخانه‌ عمومی مراغه

 

روابط عمومی