۵ هزار نسخه چاپ سنگی و سربی فهرست‌نویسی شد
شنبه ۲ اردیبهشت ۹۶ ساعت ۱۷:۲۴
0 نظر
گفتگوها
۵ هزار نسخه چاپ سنگی و سربی فهرست‌نویسی شد

مسئول پروژه «میراث مشترک ایران و هند» از فهرست‌نویسی ۵ هزار نسخه چاپ سنگی و سربی کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی با موضوعاتی چون ادبیات ایران خبر داد.

علی صدرایی خوئی، نسخه‌شناس در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از انجام یک طرح تحقیقاتی و نسخه‌شناسی که چند سالی است مشغول به انجام آن است خبر داد و گفت: «میراث مشترک ایران و هند» عنوان این طرح است که در چاپخانه آیت‌الله العظمی مرعشی نجفی انجام می‌شود.

وی که مسئولیت انجام این پروژه را زیر نظر فرزند آیت‌الله العظمی مرعشی برعهده دارد اظهار کرد: موضوع این پروژه ۱۷ هزار نسخه چاپ سنگی و سربی قدیم شبه قاره هند است که شامل کشورهای هند،‌ پاکستان،‌ بنگلادش و افغانستان می‌شود که در کتابخانه آیت‌الله مرعشی نگهداری می‌شود.

صدرایی با اعلام این مطلب افزود: ۱۷ هزار نسخه جمع‌آوری شده در مخزن جداگانه‌ای نگهداری می‌شود که مخزن نسخ چاپ سنگی و کهن شبه‌قاره در کتابخانه است. حدود ۵ سال است که این نسخه‌ها فهرست‌نویسی می‌شوند.

این کارشناس نسخ ادامه داد: فهرست این نسخه‌ها را مانند نسخه‌های خطی از یک شروع و تاکنون ۵ هزار از آنها را فهرست‌نگاری کرده‌ایم. حدود ۱۰ جلد کتاب با عنوان میراث مشترک ایران و هند از سوی این کتابخانه فهرست‌نویسی و جلد دهم اخیراً منتشر شده است.

یادآوری می‌شود که این نسخ درباره متون ادبی فارسی همچون دیوان حافظ، مثنوی معنوی،‌ کتب پزشکی و ... است.