احوال و آثار خاندان سید ابوالحسن رضوی
دوشنبه ۲۴ آبان ۹۵ ساعت ۱۱:۵۵
0 نظر
تازه های متون
احوال و آثار خاندان سید ابوالحسن رضوی

خاندان سید ابوالحسن رضوی از لحاظ علمی و کارهای دینی و فرهنگی در شبه‌قاره خیلی مشهور و معروف است و اولین کسی که از این خاندان به هندوستان آمد محمدحسین رضوی بود. وی در زمان سلطان سکندر از قم به کشمیر هجرت کرد؛ و آنجا تبلیغات خودش را ادامه داد و خیلی از مردم آن زمان را به مذهب شیعه آشنا کرد؛ که محله‌ای بنام سید پوره شهرت یافت. لذا برآمدیم تا قبل از بیان زندگی‌نامه سید ابوالحسن رضوی و آثارش، نیاکانش را که در گسترش تشیع در شبه‌قاره هند نقش مهمی‌داشتند را ذکر کنیم.

سید حسین رضوی از اجداد سید ابوالحسن رضوی هست. وی اولین نفری بود که در زمان سکندر بت‌شکن به سال ۸۲۱ هـ از قم به کشمیر هندوستان آمد. او خیلی باکمال و فردی صاحب کرامات و عالمی برجسته در زمان خویش بوده است. پادشاه کشمیر سکندر بت‌شکن و همه همکاران دولتش او را خیلی احترام می‌گذاشتند. سلطان پسر خود سلطان زین‌العابدین را برای تعلیم نزد سید حسین می‌فرستاد. سید حسین رضوی در شمال کشمیر، از توابع «سوپور» به مقام «زی نه گیر» سکنی گزید. سلطان زین‌العابدین در دوران حکومت خود همه منطقۀ «زینه گیر» به اسم وی کرده که بعداً همان منطقه به نام «سید پوره» شهرت یافت. وی در مناطق اطراف زینه گیر آن‌قدر تبلیغ اسلام کرد که همه را به مذهب اهل‌البیت (ع) جذب کرد اما به سبب انقلاب سیاسی مردم مجبور به هجرت شدند و آنجا را ترک کرده، به مناطق مختلف رفتند. وی ۷ شعبان سال ۸۷۱ هـ دیده از جهان فروبست و در محله‌ای سید پوره به خاک سپرده شد. نسل‌های بعدی او در نقاط شبه‌قاره هند و همچنین در آمریکا و انگلستان نیز منتشر گشته‌اند. وی دارای پنج فرزند ازجمله: ۱. حاج سید محمد، ۲. سید عبدالله،۳. سید محمد نقیب ۴. سید علی است. اثری که از او یافت می‌شود کتابی بنام «صراط» است که ملأ احمد آن را به زبان کشمیری ترجمه کرده است.

این کتاب به بررسی زندگی نامه و خدمات این عالم بزرگوار شبه قاره می پردازد و اجداد و فرزندان و شاگردان ایشان را که در تاریخ تشیع شبه قاره بسیار تأثیرگذار بوده اند، معرفی می نماید؛ بالاخص با محوریت سه تن: سید حسین رضوی، سید صفدر شاه، سید علی شاه و...

کتاب احوال و آثار خاندان سید ابوالحسن رضوی، تألیف دکتر محمد جعفر، از پاکستان، در 210 صفحه، از سوی بنیاد شکوهی با همکاری انتشارات منشور سمیر، در قطع شومیز، به قیمت 20000 تومان در سال 1395 منتشر شده است و از سلسله منشورات بنیاد شکوهی، شمارۀ 17 محسوب می شود.

روابط عمومی