بنیاد شکوهی

ریاست و بنیانگذار :

دکتر جلال جلال شکوهی

دکتر جلال جلال شکوهی

نمایش رزومه
خاندان شکوهی

خاندان شکوهی / دکتر جلال جلال شکوهی

از کجا آمده‌ایم و به کجا می‌رویم

با درود به تمام بازماندگان شکوهی، امیدواریم مطالب ذيل سرآغازی برای پرسش‌ها و جواب‌های بیشتر و تکمیل این مجموعه بوده و باشد که اسباب تشویق جوانان این دودمان برای کوشش در راه کسب علم و آزادی و انسانیت والا را فراهم آورده باشیم.

همان‌طور که جناب مهدی شکوهی اشاره فرموده‌اند، بعضی از افراد چه بسا که سن خود را نمی‌دانند، بلکه بارها می‌پرسم آقا اسم زن شما چیست؟ می‌گوید: نمی‌دانم و حتی بود پدری که می‌گفت نمی‌دانم چند فرزند دارم(!).

البته همه این مسائل ناشی از بی‌تفاوتی به فرهنگ و سواد می‌باشد. حرمت گذشتگان در سلطان بودن و یا پولدار بودن آنان نیست؛  بلکه در انسان بودن، عالم بودن، آزادگی و مفید بودن به جامعه می‌باشد. می‌گویند:

گیرم پدر تو بود فاضل

از فضل پدر تو را چه حاصل؟

اما همه چیز پدران تأثیر در فرزندان دارد؛ مثلاً پولی یا فضلی یا نامی به ارث رسیده است؛ چه کسی و چگونه بایستی از این بازماندة پدری استفاده نماید؟

از پدرم شادروان اجلال جلال شکوهی شنیده بودم که می‌گفت هر که بیش دارد یا خودش دزد است! یا پدرش دزد بوده است! «اشاره به ثروت بی‌حساب و غیر قابل توجیه».

پول هر چند لازم است، ولی فناپذیر می‌باشد؛ اما اگر فرزندی عاقل باشد از پول نیز در راه کسب کمال و علم استفاده خواهد نمود تا آیندگان او نام وی را با افتخار به زبان آورند همانطور که من نام مهدی حاج میرزا شکوهی و حاج میرزا حسن شکوهی را به نیکی و آزادگی  و با افتخار به زبان می‌آورم. در این فرصت از افراد خانواده بخصوص از آنهايي که دارای اطلاعات دقیق و قلمی ادبی و علمی هستند استمداد می‌جویم تا در تکمیل این دفتر کوشش و همیاری نمایند. در پایان از همکاری مرحوم عموی عزیزم جناب سرهنگ بلال شکوهی تشکر می‌نمایم.

دکتر جلال جلال شکوهی

   تعجب از کسانی دارم که بدنیا آمده و از اوضاع و احوال ظاهری در این دنیا با خیر نیستند، یعنی نه از تاریخ سلف و نه از تاریخ معاصرین نه از اولین نه از آخرین، بلکه کسانی هم هستند که از آبا و اجداد خودشان آگاهی ندارند حتی سن خودشان را هم نمی‌دانند.

«حاج مهدی شکوهی»

شکوه: شأن و شوکت و حشمت و بزرگی و جاه و جلال،  طنطنه، طمطراق، دبدبه، شکوه،  اُبُهت، فر، سطوت، احتشام، جلالت

شکوهی: وابسته به شکوه

شکوهی‌ها: وابسته‌هابه حاج مهدی شکوهی و اهلی شیرازی[1]

روایت هجرت «مستند و یا تا حدودی مستند»

اهلی شیرازی را سرمنشأ دودمان شکوهی می‌دانند. فرزندان وی به علت روشنفکری و ترقی‌خواهی به قره‌داغ تبعید می‌شوند. از این، دودمان دو نفر به نام‌های «اهلی» به تبریز رفته و «ایمان» به هشترود عازم می‌شود. از ایمان خان املاک، چشمه‌ها و نام‌های محلی مختلفی در قره‌داغ به جا مانده است. اهلی از تبریز به مراغه رفته و از فرزندان وی حاج مهدی شکوهی را می‌شناسیم.

از دودمان ایمان خان در هشترود پرفسور هشترودیان ریاضی‌دان مشهور ایرانی را ذکر کرده‌اند.

حاج میرزا حسن شکوهی فرزند حاج مهدی شکوهی یکی از آزادیخواهان مراغه به علت مسمومیّت یا تیفوس فوت کرده و در آن‌روز بازار بزرگ مراغه تعطیل شده است. وقتی حاج میرزا حسن مورد غضب شجاع‌الدوله قرار گرفت شخصی به نام حیدرخان صولت‌السلطنه شفاعت ایشان را می‌نماید.

در موردی حاج بهادر السلطنه به حاج میرزا حسن شکوهی پناه داده بود و شجاع‌الدوله حاکم آذربایجان و مراغه او را مطالبه می‌‌کند و او مخالفت مي‌كند و سربازان شجاع‌الدوله را پس از گرفتن اسلحه و اسب مرخص می‌کند. سپس حاج میرزا حسن از طریق کرمانشاه و پس از مشروطه‌خواه کردن حاج بهادر مستبد به بغداد رفته و با رشدیه ملاقات می‌کند. پس از بغداد ایشان به فلسطین رفته و سر از قاهره در  می‌آورند.

پس از قاهره به مراغه وارد شده به فعالیت ادامه داده و در ایام مبارزات ستارخانی عازم قفقاز شده و به عشق‌آباد می‌رسد. این مسافرت به صورت سفرنامه‌ای تدوين شده که بسیار علمی، انسانی، تاریخی و اجتماعی است. ایشان از طریق دریای خزر به مشهد رسیده و پس از زیارت به آرامگاه نادر شاه وارد شده و به اتفاق چندکارگر آنجا را تمیز و رسیدگی می‌نماید. از مشهد کارت پستالی به مراغه ارسال می‌دارد و در آن بد و بیراه به شجاع‌الدوله می‌نویسد که در پُست‌خانة، مراغه آنها را خوانده و به شجاع‌الدوله اطلاع می‌دهند، لذا فامیل ایشان در مراغه مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند. سپس به تبریز برگشته و طی حملة روس‌ها مخفی می‌شود.

حاج میرزا حسن شکوهی با نام مستعار «سیّاح ایرانی» در مجلات و روزنامه‌های زیر به چاپ مطالب می‌پرداخته است: 1- حبل المتین؛          2- قانون؛             3- قانون ميرزا ملكم خان؛         4- مساوات؛          5- رهنما؛       6- صوراسرافیل

 

اهلی شیرازی

اهلی، از شعرای شیراز است، مؤلف آتشکده گويد كه، مولانا اهلی سرآمد فضلای زمان و سردفتر فصحای سخندانان و در فنون شعر در کمال مهارت، صاحب دیوان است و مثنوی؛ دیوانش دارای ده تا دوازده هزار بیت شعر است.

مقبرة او پشت مقبرة حافظ شیرازی در فضای باز قرار دارد «مؤلف به زیارت قبر او رفته است، طی این زیارت به دختر کوچکم گفتم این قبر بابابزرگِ بابابزرگِ بابابزرگ بابا بزرگت بوده و شاعری توانا بوده است، دخترک به اطراف نگاه کرد و بلافاصله پرسید:  باباجان، قبر مامان بزرگ مامان بزرگ مامان بزرگ مامان بزرگم کجاست؟!»

مثنوی «سحر حلال» و «شمع پروانه» از اهلی می‌باشد. وی قصايد متعدد در مناقب رسول اکرم(ص) و رثاي شهدای کربلا دارد.

از رباعیات او می‌توان ساقی‌نامه را نام برد. وی معاصر با شاه اسماعیل و شاه طهماسب صفوی بوده و در سال942هجری وفات نموده است.

حاج مهدی شکوهی

شادروان حاج مهدی شکوهی(1247-1313 هجری قمری) از شعرای معاصر دوران مشروطیّت است. مرد آزاد اندیش، اهل مطالعه و تحقیق با شهامت ابراز عقیده و طالب و دست اندرکار روشنگری هر چه تمامتر محیط خود بوده است. او همراه بسیاری از متفکرین همزمان خودش در تبریز و مراغه در اشاعة فرهنگ و علوم جدید و پی‌ریزی مشروطیت و آماده کردن افکار عامه برای خواستن آزادی زحمات بسیاری کشید و از این راستا عناد و دشمنی و عداوت و کین‌خواهی زمامداران خونخوار و خونریزی مثل صمد خان شجاع‌الدوله را نه تنها بجان خرید، بلکه اولاد و احفاد خود را نیز مثل حاج میرزا حسن شکوهی چنان بار آورد که مصرانه و باکوشش و جهد و مردانگی تمام در مقابل این خونخواران ایستادند و حبس و تبعید و شلاق صمدخان‌ها را متوجه جان سخت و مردانه و پرهمت خود کردند. اشاعة فرهنگ با بنا کردن دبستان‌های پسرانه و دخترانه، در زمانی که این کار نه تنها خدمت حساب نمی‌شد، بلکه تکفیر دستگاه ارتجاعی قاجاریان را در پی داشت. این نیک‌مردان در زمانی‌که فقر و تهی‌دستی و مسکنت بر تمام ملک ايران سایه افکنده بود با تمام وجود و هستی و دار و ندار خود بارها مدارسی بنا کردند و نوباوگان ملک را تعلیم دادند و وقتی این مدارس که با خون دل این آزاد‌مردان پا به عرصة ملک و مملکت گذاشته بود به دست عکرة استبداد خراب شده و به آتش کشیده می‌شد، بطور خستگی ناپذیری از نو بنا می‌كردند و خود را گرفتار غل و زنجیر می‌نمودند و در این راه نیک‌اندیشانی مثل محمد مقدس را فدا کردند.  نوشته‌های روزنامه‌های روشنگر خارجی و کتاب‌هایی مثل تألیفات شادروان عبدالرحیم طالبوف، جلیل محمدقلی زاده و دیگران را در تبریز و مراغه با زحمات عدیده‌ای چاپ می‌کردند، چیزی‌که همچون دشنة فولادینی در چشم صمدخانها فرو می‌رفت و آنها را به خون این آزادمردان تشنه‌تر می‌کرد.

قلم طنزآلود و نیش‌دار و اشعار حماسی و وطنی او ورد زبان مردم کوچه و بازار آن روز مراغه و تبریز بود- اگر زورشان به صمدخانها نمی‌رسید، فراشان وجیره‌خواران آنها را به طعن و طنز مسخره می‌کردند- تعدی و دست‌درازی آنها را به اموال مردم با اشعار گویا و عامه‌پسندی به زبانها می‌انداختند که در این اوراق نظایر و امثلة آنها بسيار است.

دیوان شعر و نثر و حکایات جذاب حاج مهدی چند بار با چاپ سنگی و خط زیبای کاتبین عصر نوشته و منتشر شد- از جملة آنها چاپ سنگی است در چهارصد صفحه: مثنویها، حکایات منظوم، تنقیدها، حکایات شیرین، ماده‌تاریخ‌های عدیده‌ای از اتفاقات مثل سیل تبریز، دعوای رم و روس، تاريخ بناي ساختمان‌های عمومی فرهنگی خیرخواهان، بخط محمد هاشم فرزند الله قلی ساکن مراغه و به تاریخ1321 هجری نشر شده است. برای آگاهی از تاریخ زندگی این شاعر بزرگ گرچه می‌توان از کتب زیادی که از او و آثارش یاد کرده‌اند، مثل تاریخ مشروطة شادروان کسروی نام برد، ولی بهتر است آنچه که خود را به عنوان اوتوبیوگرافی از خود به یادگار گذاشته است، ما نیز اینجا بیاوریم:

«...علهذا کاتب‌الحروف به رسم یادگار در میان اولاد و احفاد خودم این تاریخچه را می‌نویسم: حقیر، اقل الحاج مهدی شکوهی، ولد مرحمت و غفران پناه حاج محمد قلی ولد مرحوم اهلی ولد محمد علی ولد اهلی‌ (که قبل از اینها نام ونشانی بدست نیامده) و چون در پدران ما دو نفر اهلی نام بوده، بنابراین سلسلة ما را اولاد اهلی می‌گویند و احتمالاً سلسلة ما از اولاد اهلی شیرازی هم بوده باشد. بعد از آنکه از مکتب خارج شدم دو سه سال شاگردی نقاش و آینه‌سازی کردم که در آن وقتها صنعت خوبی بود و بعضی آینه‌های اختراعی هم ساختم؛ ولی سپس از آن صنعت دست کشیده مشغول مشق کیمیاگری شدیم که با چند نفر از رفقای نامناسب که انسان را فریب می‌دهند بدین کار کشیده شدم.

بعد از مدتی که تمام سرمایه  و اندوخته‌ام را در این راه مشق بی‌حاصل گذاشته و تلف کردم معلوم شد که این عمل اصلی ندارد، بلکه آدمهای چاپ زن و قلابی به جهت فریب دادن عوام‌الناس چنین اسم بی‌معنائی را به میدان آورده‌اند. خلاصه بعد از مدتی رنج بیهوده دوباره مشغول آینه‌سازی و کاسبی شده و باز فی‌الجمله سرمایه‌ای به دست آورده،گاهی تجارت در مراغه و گاهی صد یا دویست خروار گندم خریده و می‌فروختم تا عاقبت در سال1298 هجری بالاستقلال در مراغه دکان بزّاری گشودم و با نور چشمی میرزا حسن (شادروان حاج میرزا حسن شکوهی که شرح حالش در تاریخ مشروطة ایران ضبط است) که به مقام رشد رسیده و از برادر بزرگش قطع نظر کرده و از تبریز به نزد من آمده بود، دست یکی کرده و با هم مشغول کسب و کار شدیم.

نظر به اینکه از طفولیت هم به شعر و شاعری علاقه داشتم، غزل و قصیده و اشعاری گفته و مجموعه‌ای ساختم- اوایل «ناشی» و بعد «شکوهی» تخلّص کردم.

در زندگی هم از دروغ و دزدی و بخل و حسد و ظلم و آنچه نزد همه مذموم است اجتناب کرده و راستی و صدق و صفا و امانت و دیانت و مهربانی وعدالت و سخاوت و تألیف قلوب و خلوص نیت و آنچه نزد همه ممدوح است شعار خود ساختم و الحمدلله پیش همه کس عزیز و مکرم شدم که حتی ارامنة مراغه همیشه هزار یا دو هزار تومان پول بدون سند و مدرک دراختیار من می‌گذاشتند.

حتی به طوری‌که مشهور است در موقع گرفتاری و حبس میرزا حسن شکوهی ارامنة مراغه پول جمع کرده و با تقدیم آن به صمد خان و ضمانت بیشتری او را از زندان نجات می‌دهند.

شادروان حاج مهدی در سفر مکّة خود از کشور ترکیه و شهر استامبول دیدن کرده است، خاطرات منظوم خود را از شهر استانبول چنین می‌نویسد:

من بوشهری روضة رضوان گوردوم

بسکی هر داش و قومن لؤلؤ مرجان گئوردوم...

شاعر گاوی داشته که حاج الهویردی نامی از عکرة صمدخان آن‌را تصاحب می‌کند و او در شکایت از این شخص به حاکم وقت عبدالله سلطان حیدرانلو شعری به صورت نامة سرگشاده‌ای می‌نویسد و می‌پراکند و آن منظومه این است:

ای فلک رتبة آفتاب نشان

عمده سلطان حضرت خاقان ...

بطوری‌که ذکرش رفت بعد از اینکه مال و ثروتش را در راه کیمیاگری می‌گذارد، ورشکست می‌شود، از تبریز به مراغه آمده و دکان بزّازی باز می‌کند؛ ولی اینجا هم گرفتار بدخواهان و حسودان صنف بزّاز می‌شود که با ترفندهای مختلفی می‌خواهند او را از کسب و کار مانع شوند و گویا پیش حاکم از اینکه او مالیات حقة خود را نمی‌دهد بدگويی و سخن چینی می‌کنند. وي ماجرای محکمه‌ای را که او را به آنجا کشیده بودند، چنین بیان می‌کند:

طعن اقوامه دؤزمه یوب قاچدیم

ملک غربت ده بیر دکان آچدیم ...

بعد از آنکه اغراض بزّازهای دیگر را به میان آورده و نیش زبان‌های جالبی نثار آنها می‌کند و پتة همه آنها را روی آب می‌ریزد، با قلم نیشدار و ایهامهای جالبی از زبان رئیس محکمه که رئیس‌التجار تبریزی نام داشته، چنین می‌گوید:

آچدی اول دم رئیس پردة راز؟

سؤیله دی ای جماعت بزاز! ...

تا بالاخره حاج مهدی نامی به دادش می‌رسد و با ملاقات کردن قوم شاکی و نصیحت رئیس جلسه آنها را می‌پراکند و او را خلاصی می‌دهد:

پس حاجی مهدی گلده امداده

رحمی گلدی یئتیشدی فریاده

قلبی احوالیمه منیم یاندی

خلقه بیر غیض ایلن آجیقلاندی

دانلایوب خلقی ائتدی شرمنده

اولدولار بیر به بیر پراکنده

قادر ذوالجلال ذوالاعزاز

خالق کارساز بنده‌نواز

ائیله سون عؤمرو دولتین زیاد

به محمد و آله الامجاد

از اینها که بگذریم حاج مهدی شادروان، غزلیات ناب و زیبا و دل‌انگیزی دارد که گذشته از سلامت بیان و نغز گفتار محتوای صنایع شعری بدیعی هم هست و از این قبیل در دیوان او فراوان است.

ای سروناز غبغبون آخر نه سبب دور

هانسی مریض عشقه بوآخر نصیب دور

مرحوم کسروی در تاریخ هیجده سالة آذربایجان و آقای یونس مروارید در کتاب تاریخ  مراغه یا افرازه رود و آقايان دكتر يوسف بيگ باباپور و دكتر مسعود غلاميه ضمن انتشار آثار ميرزا حسن (خاطرات مشروطيّت و سفرنامه و سياحت‌نامه)، از ستم‌هایی که به این خاندان، مخصوصاً‌ حاج مهدی و پسرش حاج میرزا حسن شکوهی رفته و خدمات ارزندة، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ایشان مفصل یاد کرده و بنای مدارسی مثل سعدیه(اولین مدرسه در مراغه، سال1324 هجری قمری)، دبستان شکوهی- جلالیه، تربیت‌البنات که بیاری مرحوم منشی‌باشی و نیز محمدعلی طبیب خوئی و عادل‌خان تاجر باشی بنا نهاده‌اند، ذکر کرده است.

از سلیقه‌های شعری و ذوق‌های هنری دیگر این شاعر خوش‌قریحه و شیرین‌کلام ماده تاریخ‌های متعددی است که چند بیت از آنها به عنوان نمونه آورده می‌شود. در ماده تاریخ بنايی که جناب حاج مجتهد آقا بنا کرده گوید:

جناب مجتهد آقا که باشد

نگهدارت خداوند تبارک

عجب تعمیر کردی خوش‌سرايی

شود معمور فی‌الدارین دارک

بود تاریخ سال ابتدایش

«سرای دلکشت بادا مبارک»

که به حساب ابجد 1269 می‌شود.

در سیل مشهور تبریز که ویرانی زیادی به بار آورده گفته است:

روزی که سیل آمد و تبریز شد خراب

از انهدام گنبد افلاک بیم بود

تاریخ او به نام شکوهی چنین نوشت

سیلی نبود وه که بلایی عظیم بود

که به حساب ابجد 1287 می‌شود.

در جنگ رم و روس در سال1276 چنین ماده تاریخ ساخته است:

در جنگ روم و روس چنین نقل می‌کنند

در هر نفس به قتل رسد بي عدد نفوس

از دولت شهنشه ایران غنوده‌ایم

در بزم یار، دل شده شاد از کنار و بوس

تاریخ او به نام شکوهی چنين نوشت

ما را چه احتیاط ز دعوای روم و روس

مرحوم حاج مهدی را فرزندان زیادی بود که اغلب در تولد آنها ماده تاریخی گفته است. فرزند ارشدش حسین است که گفته:

حسینا بر تو تاریخ تولد

نهادم «شهر شوال المکرم»

برای شادروان حاج میرزا حسن شکوهی که از اولاد افتخارآفرین او بود و خود شرح زندگی سیاسی و اجتماعی و فرهنگی مفصلی دارد که بعضی از آنها ذکر شد، گفته است:

شد شب جمعه غرة رمضان

قرة‌العین من حسن مولود

غرة ماه گشته تاریخش

الف و لامی ولی بر او بفزود

برای فرزندش جلال، كه بعدها معروف به جلال تازه داماد، شد، گفته:

چهارشنبه خمس و عشرین رجب بعد از زوال

شد شکوهی را جلالی از مقدم سعد جلال

برای دختر بزرگ‌اش رعنا:

بو رعنا طلعتون چون اولدی ای رعنا! جهان‌آرا

اولوب تاریخ تولیدون"واروندور طلعت زیبا"

یکی از دخترانش طاووس نامش داشت با8 انگشت در پای چپ:

این دختر من که گلعذارش بینم

انگشت به پای چپ دوچارش بینم

تاریخ بر او، مصرع آخر آمد:

«طاووس ز پای شرمسارش بینم»

اشعار ملمع ترکی و فارسی او بر سیاق نصب‌البیان بسیار مفتون کننده است:

سحر کی گؤللر آچار گلشن ایچره رنگارنگ

اسر نسیم، چکر عندلیب خوش‌آهنگ...

دیوان شادروان شکوهی چند بار به خط زیبا به صورت چاپ سنگی در گذشته چاپ و منتشر شده و حدود چهارصد صفحه شامل قصاید، مثنویها، غزلیات، مدح و قدح، مادة تاریخ‌ها، اشعار ترکی و فارسی، لغت و معنی، و قسمتی هر حکایات طنزآلود عبرت‌انگیز است.

عماد‌الاسلام از شعرای مراغه، معاصر حاج مهدی شکوهی بوده و تاریخ فوت او را چنین گفته است:

ادیب فاضل مداح اهل بیت «شکوهی»

که داشت طالع  علوی و بود حافظ وقت

به زهد علم و ادب عمر خویش صرف نمود

روان به خلد برین شد به سن شصت و هفت

برای سال وفاتش نوشت کلک «عماد»

«از این جهان به جنان مهدی شکوهی رفت»!

 


[1].  لغت‌نامة دهخدا، تهران، 1349(دانشگاه تهران)، ج 31، ص525.

فرزندان حاج ميرزا مهدي شكوهي

 1. حسين
 2. حسن ( مهدي نواده مهدي ، مهدي شكوهيان يا ميرزا اهلي نادرشكوهيان)
 3. جلال "ميرزا اجلال تازه داماد"
 4. جمال
 5. سارا
 6. شهلا
 7. رعنا
 8. طاووس


ميرزا اهلي شكوهيان
 1- ارديبهشت
2- داريوش (آريان-شكوه-ارخان-شادي)

3-دارا (شاهين-شايان)

4-انوشيروان (چشمك-ارجمند-ارجوان)

5-بوذرجمهر (سپيده-سپهر)


فرزندان ميرزا جلال شكوهي "تازه داماد"

1-جمال

2-كمال

3-بلال

4-وصال

5-اجلال


جمال شكوهي پور
1- فردوس "همايون (حامد – عليرضا)- روفيا – باهر(پويا- افرا) امير (عرفان-نازنين)-صوفيا

2-سيروس: نازيلا (آرسام)- آنيتا
3- پرويز (روزانا (امير-علي) شيدا (نازنين-نيما) شكوه (نيكو) عباس)

4-خسرو: شيوا (  شاهين  - شادي )، شيما (نيما - نوا ) و عليرضا (النور)
 5- محمد: علي يا آرش (آرشام – پرهام) -يلدا (عرفان-رادين)-ندا
6-ثريا (سپيده – سايه)
 7- احمد


كمال شكوهي زاده
1- شهنام (نيلوفر – سوگل)،
 2-رامين (شهرزاد-شيوا)
3- شهنواز


بلال شكوهي
1- شاهرخ جلال شكوهي

2-شهرزاد : رضا – بيتا

3-زيبارخ : نازيلا (آرسام) آنيتا

4-مينا ( عليرضا – اليزا)

5-شهرام

6-شاهين


اجلال جلال شكوهي
 1-جلال (شيوا-نگين)
2- فريبا (سامان ، رضا (باران))
3-شهريار (مژگان- سروش-محمد)
 4-بهمنيار (امين و محمدرضا)
5- نكيسا (پيمان-كيوان-مهران)
6- سهيلا (آرمان-پريسا)
7- كامران (ميترا-مهسا)
 8-كاووس (نيما)


نادر شكوهيان

1-افرا (سپيده و شبنم)

2-ويلا (سايه-سحر-بابك- رويا)

3-ليمو
4- شيرين (پژمان-ياسمن)
5-مينو (حسام-نسيم-پيام)

خاندان شکوهی

حاج میرزا مهدی شکوهی

خاندان شکوهی

حاج میرزا حسن شکوهی

خاندان شکوهی

حاج میرزا جلال شکوهی«تازه داماد،پدربزرگ دکتر جلال شکوهی»

خاندان شکوهی

تصویر خانوادگی میرزا حسن شکوهی

خاندان شکوهی

تصویر خانوادگی میرزا حسن شکوهی

خاندان شکوهی

چپ میرزا حسن شکوهی

خاندان شکوهی

میرزا جلال فرزند ذکور کوچک حاج مهدی شکوهی و برادر حاج میرزا حسن شکوهی،پدر بزرگ 

روزنامه منتشره «خود میرزا نادر به دکتر جلال جلال شکوهی داده است».

یکی از فرزندان حاج میرزا حسن شکوهی، پدر دکتر ویدا شکوهیان و دکتر اردبیهشت شکوهیان

خاندان شکوهی

خاندان شکوهی

میرزا جلال تازه داماد (کت سفید یقه بسته)

بقیه افراد را من نمی‌شناسم.

تصویر صفحه‌ای از دیوان شکوهی:

خاندان شکوهی

خاندان شکوهی

خاندان شکوهی

 

جلال جلال شكوهي دكتري پزشكي ، راديولوژيست باليني ، راديولوژي اينترونشن ، راديولوژي با تمايلات سر و گردن ، نوروراديولوژي ، راديولوژي در آركئولوژي و دست سازهاي بشر در هنر و موزه ها.

متولد: ششم آبان ماه 1329 در شهرستان مياندوآب ، آذربايجان غربي ، ايران

 

تحصيلات:

ابتدائي، دبيرستان در مياندوآب ، ايران ، شاگرد اول ديپلم متوسطه تجربي

پزشكي عمومي،‌ دانشگاه علوم پزشكي مشهد ، دانشگاه فردوسي با تز ممتاز كرايوتراپي در گوش و با سابقه همكاري با حلق و بيني

رزيدنت راديولوژي و داراي بورد تخصصي راديولوژي از دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با تز ممتاز آنژيوگرافي مجروحين جنگي

دوره هاي آموزشي راديولوژي پيشرفته در CT  ، اولتراساند ،  MRI  و اينترونشن از دانشگاههاي آلمان در 1988و 1992و 1993 

بازنشسته از عضو علمي بيمارستان چمران وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح "22 سال" و با سابقه همكاري با دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي تهران "11 سال"بيمارستان لقمان حكيم ، دانشگاه علوم پزشكي آزاد 5 سال "مديرگروه"

 

فعاليت پزشكي خصوصي:

مركز تصوير برداري جام جم "مسئول فني:

مركز تصوير برداري كوروش: "مسئول فني:

موسس و برقراري فعاليت تصويربرداري پزشكي حداقل در 17 مركز تهران و شهرستانها مانند: مهديه همدان – اروميه -  مركز كوثر تهران – بيمارستان دي تهران ، بيمارستان ايرانمهر تهران – مركز اطهري تهران – مركز جام جم تهران – مركز كوروش تهران – مركز نما طب تهران – مركز شهيد شوريده تهران – بيمارستان ساسان تهران – بيمارستان تهران – بيمارستان چمران تهران و .... .

 

فعاليت هاي اجتماعي :

 1. رئيس انجمن راديولوژي ايران از سال 1391: ادامه دارد
 2. دبير انجمن راديولوژي ايران در چندين  دوره پياپي تا سال 1391
 3. رئيس هيئت مديره تعاوني راديولوژيست هاي ايران از سال 1387 تا 1393
 4. بازرس و عضو هيئت مديره تعاوني راديولوژيست هاي ايران از سال 1363 تا 1387
 5. بازرس هئيت مديره تعانوني راديولوژيست هاي ايران از سال 1393 : ادامه دارد
 6. ياور و مشاور بيمارستان محك
 7. مشاور موزه ايران باستان و موزه زنجان در مورد تصويربرداري از مردان نمكي و تصويرنگاري از موارد غير زنده از جامدات ، سفال ، آهن و آنتيك ها
 8. ساخت و تحويل جمجمه مرد نمكي 4 از پلي مر، و با تابش موج فرا بنفش U.V بروش CAD-CAM  و اطلاعات سي تي اسكن به موزه زنجان بهمراه فعاليت هاي علمي ارايه شده در سطح جهان  
 9. شركت و توضيحات علمي و انسان شناسي و جامعه شناسي در مورد مردان نمكي براي تلوزيون ايران و ژاپن و شركت در چند فيلم مستند كوتاه و بلند

10 - نويسنده مقالات علمي و اجتماعي در مجله  اطلاعات علمي، مهندسي پزشكي ، خبر نامه هاي انجمن راديولوژي ، تعاوني راديولوژيست ها و مجله مديريت راديولوژي

 1.  شركت در دفاع رساله هاي علمي و فيزيك دانشكده ها و دانشگاههاي مختلف فني ، پزشكي و كارشناسي راديولوژي دانشگاه تهران ، دانشگاه شهيد بهشتي به عنوان ناظر ، داور يا استاد راهنما.
 2. مشاور پزشكي قانوني و نظام پزشكي در كميسيونهاي پزشكي
 3.  بنيان گذار مجلات و خبرنامه هاي انجمن راديولوژي ، تعاوني راديولوژيست ها و مديريت راديولوژي دانشگاه تهران ، "دانشگاه شهيد بهشتي به عنوان ناظر يا داور يا استاد راهنما.
 4.  همكاري با مجله هاي علمي IJR  انجمن راديولوژي و دانشگاه علوم پزشكي تهران به عنوان كمك ناشر قسمت سر و گردن
 5.  عضو هئيت نوروراديولوژي معرفي شده از ايران در مجله نوروراديولوژي ايتاليا
 6.  عضو هيئت مسئول جايزه دكتر بنكدار پور انجمن راديولوژي ايران
 7. عضو كميته هاي نوروراديولوژي ، سر و گردن و اينترونشن انجمن راديولوژي ايران
 8. پزشك نمونه نظام پزشكي از انجمن راديولوژي ايران در سال 1379
 9. سابقه 5 سال مديريت گروه راديولوژي دانشگاه علوم پزشكي آزاد
 10. سابقه 11 سال عضويت هئيت علمي قراردادي با دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي كه طي چندسال مسئول كتابخانه و سمعي بصري بيمارستان بودم و شش ماه جانشين رياست بخش راديولوژي بيمارستان لقمان حكيم "ادهم"
 11. عضويت هئيت علمي غيرنظامي راديولوژي وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح در بيمارستان چمران تهران و مدتي به عنوان مدير گروه و رئيس بخش و بنيان گذار يا پيشتاز تصويرنگاري مدرن شامل سي تي اسكن اولتراهاي رزولوشن ، سه بعدي سازي ، سي تي از موزه ها و انسانهاي زيرخاكي و ميكروتراپي و راديولوژي درماني
 12. انجام سخنراني در مجامع علمي ايران "نزديك به 500 مورد" و در كشورهاي اطريس ، آلمان ، هندوستان ، جمهوري آذربايجان ، امارت متحده عربي و عراق
 13. دبير كنگره هاي ساليانه انجمن راديولوژي ايران در سيزدهمين سال ، شانزدهمين سال و بيست و هفتمين سال و رئيس باز آموزي ساليانه انجمن در يك مورد "2003 ميلادي:
 14. دبير علمي كنگره اول  اروپا خاورميانه ستون مهره اي در ابوظبي پايتخت امارات متحده عربي  در سال 2007 ميلادي
 15.  دبير علمي كنگره دوم اروپا و خاورميانه ستون مهره ها در جزيره كيش در سال 2009  ميلادي و نايب رئيس اين كنگره در آينده هستم.
 16. ويزيت هاي علمي : گر به فرانسه ""Gubert 2006 ، هيتاچي مديكال ژاپن 1999 ، نيوسافت چين 2003 ، شرينك برلين آلمان 1988و 2006 ، فوروم مديكال ابوظبي 2006 ، مركز تروماتولوژي جمهوري آذربايجان 2006
 17.  مسافرت به تمام قاره ها صورت گرفته است
 18.  عضو سابق RSNA  امريكا ، عضو حاضر ESR  اروپا و  ISR  ايران
 19. داراي چندين سال كارت پروفسوري افتخاري يونسكو "ITIC" به عنوان ID كارت بين المللي.
 20.  همكاري با پليس راهنمائي و رانندگي نامحسوس و سخنراني در هفته نيروي انتظامي براي فرماندهي.

 انتشارات :

 1. كتاب نوروسرجري بزبان آلماني و انگليسي در آلمان باتفاع جراح اعصاب "دكترآرمين نوروزي" با مشاركت در قسمت تصويربرداري "چاپ اول و چاپ دوم"
 2. MRI  در اورتوپدي
 3. پاتولوژي در راديولوژي جلد اول 
 4. پاتولوژي در راديولوژي جلد دوم بهمراه كتاب تجهيزات راديولوژي ايران در 3200 صفحه
 5. فرهنگ و بهداشت آبريزگاه
 6. فرهنگ ترافيك
 7. استفاده هاي غير پزشكي از اشعه ايكس
 8. كتابهاي كوچك آموزشي در راديولوژي 1 تا 5 جلد براي بيماران
 9. كتابهاي سال راديولوژي همزمان با كنگره هاي ساليانه: چندين سال

10- تصويرنگاري جمجمه جراحي شده يك دختربجه  و شاه دياكو در 3000-4000 سال پيش براي موزه پزشكي دانشگاه تهران.

11- تصويرنگاري مردان نمكي وموارد زيادي از قطعات موزه اي براي موزه ايران باستان و زنجان.

12- چاپ مقاله در مجله آنال راديولوژي فرانسه ، مجله پزشكي شيراز ، مجله AIM  ، مجلاتي در وين ، عراق ، تركيه و جمهوري آذربايجان.

13- چاپ سه جلد كتاب تاريخي، سفرنامه و ديوان شعر در احياء متون براي شهرستان مراغه مربوط به جد و پدربزرگ اينجانب و اسپانسور ساخت تنديس آنها براي موزه مراغه و تامين سنگ قبر براي شاعر مراغه اي.

 

سايرموارد:

 1. كلكسيونر تمبرو تمبرهاي پزشكي با چاپ چند مقاله و سخنراني در مراكز پزشكي و پست جمهوري اسلامي
 2. داراي مجموعه كامل از كتابهاي راديولوژي و بيش از 250 هزار اسلايد پزشكي و راديولوژي كه از حالت آنالوگ به حالت ديژيتال در آورده شده اند. تمام اسلايدها را خودم عكاسي و مرتب كرده ام.
 3. كلكسيونر توپ تنيس "بي نظير يا كم نظير در دنيا".
 4. كلكسيونر تصويرموناليزا روي اشيا
 5. كلكسيونر ليوان هاي كاغذي با چاپ اسم محل يا موسسات روي آنها.
 6. قهرمان و عضو تيم اصلي شطرنج ، فوتبال و دو ميداني سرعت در دانشگاه علوم پزشكي مشهد داراي بيش از 50 كاپ و مدال بين سالهاي 1349 الي 1356
 7. چند مرتبه در نمايشگاه هاي و رقابت هاي عكاسي مديكال شركت كرده و تمام كلكسيون اسلايدها را خودم عكس گرفته ام "250 هزار اسلايد علمي و هنري".
 8.  سابقه انتشار بولتن اخبار در دبيرستان به صورت پوستر ديواري.
 9. سابقه انتشار بولتن ورزشي در طب ورزشي "دانشگاه فردوسي مشهد".

10- سابقه پيشاهنگي با درجه پايوري در دبيرستان با 32 نشان لياقت در مهارت هاي فردي.  


مدیر عامل

يوسف بيگ‌باباپور

يوسف بيگ‌باباپور

نمایش رزومه

رزومۀ علمی و پژوهشی

نام و نام خانوادگی: يوسف  بيگ‌باباپور

مدارج تحصیلی و علمی: دكتراي تاريخ علم (تاريخ پزشكي)، كارشناس ارشد زبان و ادبيات فارسي، عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامی (از سال 1385).

تخصّص: مصحّح متون، نسخه‌شناس، فهرست‌نويس نسخه‌هاي خطي، پژوهشگر تاريخ علم (بالاخص تاریخ پزشکی دورۀ اسلامی)، ویراستار، زبان و ادب فارسی و ترکی، آشنایی با زبانهای فارسی و عربی و ترکی آذری و عثمانی و استانبولی.

حوزۀ فعالیت: تاریخ علم پزشکی اسلام و ایران، زبان و ادبیات فارسی، نسخه‌شناسی و متن‌پژوهی.

شغل و سمتهای علمی: عضو هیأت علمی رسمی دانشگاه آزاد اسلامی (گروه زبان و ادب فارسی)، عضو پیوستۀ انجمن ترویج زبان و ادب فارسی، کارشناس نسخ خطی و پژوهشگر مرکز پژوهش کتابخانۀ مجلس شورای اسلامی، عضو مؤسسین و هیأت رئیسۀ انجمن تاریخ‌پژوهان، دبیر علمی چند مجموعه در حوزۀ متون، عضو گروه مؤلفین دائره‌المعارف بزرگ اسلامی و دائره‌المعارف تاریخ پزشکی اسلام و ایران در فرهنگستان علوم؛ مدیر عامل و عضو هیأت رئیسه و عضو شورای علمی بنیاد فرهنگی شکوهی (پژوهشگاه متون و نسخ خطی)، سرپرست علمی تدوین دانشنامۀ تاریخ پزشکی اسلام و ایران در 10 مجلد (که با حمایت دکتر جلال جلال شکوهی در حال تدوین است)؛ و...


* یوسف بیگ باباپور، متولد مراغه (آذربایجان) به سال 1357 شمسی (1978 میلادی)، پس از گذراندن دورۀ تحصیلات مقدماتی در مراغه، در سال 1375 شمسی در رشتۀ زبان و ادبیات فارسی وارد دانشگاه آزاد شد و پس از اتمام تحصیلات کارشناسی، در سال 1380 شمسی وارد مرحلۀ کارشناسی ارشد در رشتۀ زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه آزاد واحد تبریز شد و در 1382 شمسی تحصیل در این مرحله نیز پایان یافت. در سال 2012 ميلادي در رشته تاريخ علم (تاريخ پزشكي دوره اسلامي) با عنوان پايان‌نامه «علم تشريح و تصويرنگاري پزشكي در نسخه‌هاي خطي دورة اسلامي»، زير نظر دكتر مهدي محقق (استاد راهنما) و دکتر محمدمهدی اصفهانی (استاد مشاور) از كالج طب مكمل کانادا «Canadian College of Holistic Health» موفق به اخذ مدرك دكتري شد که به تأیید وزارت امور خارجۀ ایران رسیده است. همچنين از سال 1385 شمسی عضو هیأت علمی رسمي دانشگاه آزاد اسلامی بوده است.

وی فعالیتهای تحقیقاتی خود را در زمینۀ تصحیح متون و نسخه شناسی از سال 1381 شمسی شروع نمود و تا امروز حدود 200 عنوان کتاب و رساله (اعم از: آثار تألیفی (33 عنوان)؛ آثار در زمینۀ احیا و تصحیح متون کهن و نسخ خطی (80 عنوان)؛ مجموعه مقالات تدوین یافته (8 عنوان)؛ آثار ترجمه (4 عنوان)؛ آثار چاپ عکسی با تحقیق و مقدمه نویسی (51 عنوان)؛ متفرقات (4 عنوان) و...) و حدود 250 مقاله علمي در زمینه‌های مختلف، و بالاخص نسخ خطی و تصحیح متون و تاریخ علم و غیره به چاپ رسانده‌است که ذیلاً به برخی اشاره می‌شود:

* جوایز و رتبه های دریافتی

- شایسته تقدیر در سی و یکمین جایزۀ کتاب سال جمهوری اسلامی ایران به خاطر تصحیح کتاب نورالعیون ابوروح جرجانی، بهمن ماه 1392.

- شركت در ده­ها كنفرانس و همايش بين المللي و داخلي با ارائه مقاله و سخنرانی از سال 1384 تا حال با اخذ گواهی و تقدیرنامه و غیره.

- اخذ بیش از 30 لوح تقدیر و تندیس از همایشها و کارگاههای آموزشی دانشگاهها و مراکز علمی و...

- کسب تقدیرنامه از فهرستنویس برتر نسخ خطی کتابخانۀ مجلس، پژوهشگر برتر در آذربایجان شرقی و...

- دبیر علمی انتشارات سفیر اردهال که ناشر برگزیده سال 1392 در بخش ویژه (متون و نسخ خطی) شد.

-کسب رکورد اولین مصحح پُرکار جوان در ایران در سال 1390 و ثبت رکورد در سایت الخیرات.

 

الف) آثار تألیفی و تدوینی (33 عنوان)

1- مداخل و منابع تاريخ پزشكي اسلام و ايران، (حدود بیست هزار مدخل، رحلی سه ستونه 600ص.)، زير نظر دكتر مهدي محقق، تهران: انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، 1393.

2- درآمدي بر علم تشريح و تصويرنگاري پزشكي در نسخه‌هاي خطي دوره اسلامي، زير نظر دكترمهدي محقق، تهران، چاپ اول، 1391.

3- گياهشناسي پزشكي در عجايب المخلوقات قزويني، با همكاري مسعود غلاميه، تهران، چاپ اول، 1391.

4- فهرست نسخه های خطی کتابخانۀ مجلس شورای اسلامی، جلد 45، با همكاري سيد صادق حسيني اشكوري، تهران، كتابخانه مجلس شوراي اسلامي،  1390.

5- فهرست نسخه های خطی کتابخانۀ مجلس شورای اسلامی، جلد 1 / 40، (مجموعه اهدايي محمدعلي کریم زادۀ تبریزی)، تهران، كتابخانه مجلس شوراي اسلامي،  1390.

6- فهرست نسخه های خطی کتابخانۀ مجلس شورای اسلامی، جلد 3 / 40، (مجموعه اهدايي محمدعلي کریم زادۀ تبریزی)، كتابخانه مجلس شوراي اسلامي، 1391.

7- فهرست نسخه های خطی کتابخانۀ مجلس شورای اسلامی، جلد 53، كتابخانه مجلس، شوراي اسلامي، 1393.

8- فهرست نسخه های خطی کتابخانۀ مدرسۀ چشمۀ رحمت در هند، قم، مجمع ذخائر اسلامی، 1390.

9- فهرست مختصر نسخه های عکسی پزشکی کتابخانۀ کویت، قم، مجمع ذخائر اسلامی، 1390.

10- فهرست نسخه های خطی کتابخانۀ شخصي سيد صادق حسيني اشكوري، جلد 1، قم، مجمع ذخائر اسلامی، 1390.

11- فهرست نسخه های خطی کتابخانۀ شخصي سيد صادق حسيني اشكوري، جلد 2، قم، مجمع ذخائر اسلامی، 1393.

12- فهرست نسخه های چاپ سنگي كتابخانه عمومي مراغه، در: جُنگ (ويژه‌نامه انجمن فهرست‌نگاران نسخه‌هاي خطي)، دفتر 2، قم، 1389.

13- فهرست نسخه های خطی عربي هيئت، حساب و هندسه در كتابخانه دانشگاه براتسلاوا- اسلاواكي، در: جُنگ (ويژه‌نامه انجمن فهرست‌نگاران نسخه‌هاي خطي)، دفتر 3، قم، 1390.

14- فهرست نسخه های خطی دو کتابخانه شخصی پاکستان (مجددی و کاظمی) با همكاري سید محمد موسوی نژاد، قم: مجمع ذخائر اسلامی، 1391.

15- فهرستواره نسخه‌های خطی کیمیا و علوم وابسته در کتابخانه‌های ایران، با همکاری خانم مازیار و رنجبردار، تهران: سفیر اردهال، 1392.(از مجموعه فهرست‌ها)

16- تاریخ عکاسی در مراغه، با همکاری مسعود غلاميه، قم، مجمع ذخائر اسلامی، 1390.(ميراث مراغه/ 2).

17- اسناد صمدخان شجاع الدوله، با همكاري مسعود غلاميه، قم، مجمع ذخائر اسلامي، 1391.(ميراث مراغه/4).

18- مراغه در مطبوعات قاجاري، با همكاري مسعود غلاميه، قم، مجمع ذخائر اسلامي، 1391.(ميراث مراغه/5).

19- مزارات، سنگ نوشته ها و اسناد مراغه، چاپ: قم، مجمع ذخائر اسلامی، 1388.

20- تاریخ بناب به روایت تصویر و سند، با همکاری افسانه حصیری، چاپ: قم، مجمع ذخائر اسلامی، 1388.

21- کاتب چلبی، کتابشناس بزرگ عثمانی، تهران، منشور سمیر، 1392 (از مجموعۀ کتابشناسان دورۀ اسلامی/1).

22- میراث مکتوب علوم و فنون در تمدن اسلامی (فهرست توصیفی نسخه­های خطی علوم و فنون): دانش پزشکی و علوم وابسته، 6 جلد، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، 1393.

23- میراث مکتوب علوم و فنون در تمدن اسلامی (فهرست توصیفی نسخه­های خطی علوم و فنون): دانش کیمیا و علوم وابسته، 3 جلد، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، 1393.

24- میراث مکتوب علوم و فنون در تمدن اسلامی (فهرست توصیفی نسخه­های خطی علوم و فنون): دانش نجوم و علوم وابسته، 4 جلد، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، 1393.

25- میراث مکتوب علوم و فنون در تمدن اسلامی (فهرست توصیفی نسخه­های خطی علوم و فنون): دانش ریاضیات و علوم وابسته، 3 جلد، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، 1393.

26- میراث مکتوب علوم و فنون در تمدن اسلامی (فهرست توصیفی نسخه­های خطی علوم و فنون): دانش جغرافیا و علوم وابسته، 1 جلد، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، 1393.

27- میراث مکتوب علوم و فنون در تمدن اسلامی (فهرست توصیفی نسخه­های خطی علوم و فنون): دانش دامپزشکی و علوم وابسته، 1 جلد، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، 1393.

28- میراث مکتوب علوم و فنون در تمدن اسلامی (فهرست توصیفی نسخه­های خطی علوم و فنون): دانش کشاورزی و علوم وابسته، 1 جلد، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، 1393.

29- میراث مکتوب علوم و فنون در تمدن اسلامی (فهرست توصیفی نسخه­های خطی علوم و فنون): آشپزی و شناخت غذاها، 1 جلد، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، 1393.

30- میراث مکتوب علوم و فنون در تمدن اسلامی (فهرست توصیفی نسخه­های خطی علوم و فنون): دائره المعارفها و چنددانشیها، 1 جلد، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، 1393.

31- میراث مکتوب علوم و فنون در تمدن اسلامی (فهرست توصیفی نسخه­های خطی علوم و فنون): هنر خوشنویسی و مرقعات، 1 جلد، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، 1393.

32- میراث مکتوب علوم و فنون در تمدن اسلامی (فهرست توصیفی نسخه­های خطی علوم و فنون): دانش طبیعیات، 1جلد، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، 1393.

33- میراث مکتوب علوم و فنون در تمدن اسلامی (فهرست توصیفی نسخه­های خطی علوم و فنون): سفرنامه ها، 1 جلد، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، 1393.

34- شیعیان شکرستان هند (تذکره شعرای پارسی گوی شیعی در هند)، با همکاری مجید صاریان و دیگران، تهران، منشور سمیر، 1394.

 

ب) آثار در زمینۀ احیا و تصحیح متون کهن و نسخ خطی (80 عنوان)

1- نورالعیون، از ابوروح جرجانی (کهنترین اثر فارسی در چشم پزشکی: تأليف 480ق)، تهران، مركز پژوهشي میراث مکتوب و سفیر اردهال، 1391.[برندۀ جایزۀ شایسته تقدیر در سی و یکمین آیین کتاب سال جمهوری اسلامی]

2- تذکرۀ نتائج الافکار، از قدرت الله گوپاموی (520 شاعر پارسی گوی هند)، چاپ: قم، مجمع ذخائر اسلامی، 1386.

3- تذكره لطايف الخيال، از محمد بن محمد دارابي اصطهباناتي (در 2 جلد): با مقدمه سيد صادق حسيني اشكوري، مجمع ذخائر اسلامي و كتابخانه مجلس و ملك، 1391.

4- تذكره علماي هند (تحفة الفضلاء في تراجم الكملاء)، رحمان علي صاحب بن شيرعلي احمدآبادي، قم، مجمع ذخائر اسلامي، 1391.

5- تذكره گلزار ابرار في سير الاخيار، از حسن غوثي شطاري ماندويي، تهران، مركز پژوهش كتابخانه مجلس شوراي اسلامي، 1391.

6- تذكره آفتاب عالمتاب، از قاضي محمدصادق خان اختر هوگلي، (از روي یگانه نسخه به خط مولف)، با همكاري خانم مریم برزگر و خانم مرضیه بيگوردی، تهران، سفیر اردهال، 1393.(2جلد رحلی)

7- تذكره خلاصه الاشعار و زبده الافكار مير تقي كاشاني (بخش‌هايي ركن اول تا چهارم) بر اساس نسخه مدرسه چشمه رحمت هند، با همكاري حميده حجازي، تهران، سفیر اردهال، 1393.(3 جلد وزیری)

8- ذیل کشف الظنون حاجی خلیفه، اثر شیخ آقا بزرگ تهرانی، با مقدمه ای مفصل در احوال و آثار کتابشناس بزرگ ترک عثماني: مصطفی بن عبدالله کاتب چلبی مشهور به حاجی خلیفه، با همكاري مسعود غلاميه، قم، مجمع ذخائر اسلامی با مشاركت كتابخانه مجلس، 1390.

9- دیوان بحرالاسرار، مجذوب علیشاه کبیر آقا: مير سلام الله موسوی مراغی، چاپ: تهران، پردیس، 1383.

10- دیوان اشراق، میر فتاح موسوی مراغی (از عرفا و شعراي دورۀ زندیه)، چاپ: تهران، اوحدی، 1385.

11- مثنوی نورالانوار، از رضاقلی میرزا بن ملك قاسم ميرزا (از عرفاي دورۀ قاجاریه)، چاپ: تهران، اوحدی، 1386.

12- حیرت آینه: گزیده غزلیات بیدل دهلوی، با همكاري طغرل طهماسبي، قم: نشر مجمع ذخائر اسلامی، 1389.

13- تحفه الملوک، اثري نویافته منسوب به اوحدی مراغی، قم، مجمع ذخائر اسلامی، 1390.

14- رباعیات خیام (کاملترین مجموعه رباعیات منسوب به خیام بر اساس نسخۀ چاپ کتابستان هند: 1100 رباعي)، قم، مجمع ذخائر اسلامی، 1390.

15- شرح دو غزل از مولوی، از محمد خاموش (نوربخش) (از روی 2 نسخۀ خطی مجلس و دانشگاه)، چاپ: تهران، پردیس، 1385.

16- رساله در تاريخ ساوه، از مولفي ناشناخته، در: پيام بهارستان، شماره 16، تابستان 1391.

17- رسوم مملكتداري در ايران، از مولفي ناشناخته (دوره قاجار)، در: پيام بهارستان، شماره 14، 1390.

18- فتنۀ شیخ عبیدالله کرد در آذربایجان (شرح وقایع حمله اکراد به آذربایجان در دوره قاجار)، بر اساس نسخۀ موزۀ کاخ گلستان، با همكاري مسعود غلاميه، تهران، مركز پژوهش کتابخانه مجلس، 1390.

19- خاطرات مشروطيت از ميرزا حسن شكوهي، با همكاري مسعود غلاميه، در: نامۀ حائری (جشن نامه استاد عبدالحسین حائری)، به کوشش عبدالحسین طالعی و مرکز پژوهش کتابخانۀ مجلس، تهران، كتابخانه مجلس، 1393.

20- سفرنامۀ میرزا حسن شکوهی، با همكاري مسعود غلاميه، در: میراث بهارستان، دفتر سوم، تهران، کتابخانۀ مجلس، 1390.

21- تاريخ اكراد (رساله در واقعه حمله اكراد (شيخ عبيدالله) به آذربايجان)، از علی خان افشار ارومی، با همكاري مسعود غلاميه، تهران، كتابخانه مجلس، 1393.

22- سفرنامه غرب ايران از مادام ديورند (زوجه وزير مختار انگليس در ايران دوره قاجار)، با همكاري مسعود غلاميه، در: ميراث بهارستان4، تهران، مركز پژوهش كتابخانه مجلس، 1391.

23- حقیقة الاخبار فی احوال آل قاجار، قم، مجمع ذخائر اسلامی، 1390.

24- بیان واقع وقایع مراغه (شرح واقعۀ حملۀ اکراد به مراغه در دوره قاجار)، با همكاري مسعود غلاميه، در میراث بهرستان، دفتر سوم، کتابخانۀ مجلس، 1390.

25- سفرنامه مظفرالدين شاه به مراغه، با همكاري مسعود غلاميه، قم، مجمع ذخائر اسلامي، 1389.(ميراث مراغه/ 1).

26- تشریح الابدان، از منصور بن محمد بن احمد الیاس شیرازی (ق8)، چاپ: قم، مجمع ذخائر اسلامی، 1386.

27- زبده قوانین العلاج فی جمیع الامراض، از هبت الله سبزواری (دورۀ صفویه)، چاپ: مرکز پژوهشی کتابخانۀ مجلس، گنجینۀ بهارستان، پزشکی 1، تهران، کتابخانۀ مجلس، 1385.

28- بدیعات اختیاری در شرح اختیارات بدیعی، از مولفی ناشناخته (ق10)، چاپ: مرکز پژوهشی کتابخانۀ مجلس، گنجینۀ بهارستان، پزشکی 2، تهران، کتابخانۀ مجلس، 1386.

29- فرسنامه، از امامقلی میرآخور (دورۀ صفویه)، چاپ: مرکز پژوهشی کتابخانۀ مجلس، گنجینۀ بهارستان، علوم و فنون 3، تهران، کتابخانۀ مجلس، 1386.

30- خواص الاشیاء، منسوب به محمد بن زکریا، از روی نسخۀ شخصی، چاپ: قم، مجمع ذخائر اسلامی، 1387، با همکاری كاوه عباسي؛ چاپ دوم: 1391.

31- شش رساله کهن پزشکی: (جوامع كتاب جالينوس في امراض حادثه في العين، الفراسه منسوب به افلاطون، خواص اشجار و نباتات، حفظ الصحه كرماني، حفظ الصحه فشاركي، خواص عرق گوگرد)، نشر مجمع ذخائر اسللامي و دانشگاه شاهد و موسسه تاریخ علم و فرهنگ در قم، 1389.

32- معرفه محنه الكحالين / دغل العين،  از: یوحنا بن ماسویه، (دو متن تصحیح شده در چشم پزشکی به عربی)، تهران، سفیر اردهال، 1393.

33- الفصول في الطب (المرشد في الطب)، زكرياي رازي، در: ويژه نامه طب سنتي، ش3، پيام بهارستان، تهران، کتابخانۀ مجلس، بهار 1391.

34- هيئت و تشريح، از قطب الدين لاهيجي اشكوري، در: ويژه نامه طب سنتي، ش1، پيام بهارستان، تهران، کتابخانۀ مجلس، 1389.

35- رياض الادويه، يوسفي هروي، نشر سفير اردهال، تهران، چاپ اول، فروردين 1391.

36- ضیاء العیون (رساله در چشم پزشکی)، از محمد باقر طبيب شیرازی (پزشک دورۀ صفویه)، چاپ شده توسط دانشگاه شهید بهشتی و بانک چشم، 1390.

37- علم ابدان، از: علی نقی بن محمدحسن (ق 13): (زير نظر)، به كوشش ژيلا درخشان‌فرد، قم، مجمع ذخائر اسلامي، 1391.

38- شرح رساله ذهبيه، از: زين الدين حسين كلاتي (ق11)، با همكاري حميده حجازي، قم، مجمع ذخائر اسلامي، 1391.

39- طبایع حیوان ناطقه، از هرمس الهرامسه (از روی نسخۀ مکتوب ق7)، در: میراث بهارستان، دفتر2، تهران، مرکز پژوهشی کتابخانۀ مجلس، 1388.

40- احکام النظر فی کتف الشاة، به روايتي منسوب به شیخ بهایی، (با همکاری فضل‌الله رضوي‌پور)، میراث بهارستان، دفتر2، تهران، مرکز پژوهشی کتابخانۀ مجلس، 1388.

41- الاحکام علی قرانات الکواکب، از ابی معشر بلخی، (با همکاری فضل‌الله رضوي‌پور و اباذر فتح‌اله‌زاده)، قم، مجمع ذخائر اسلامی، 1388.

42- خلاصه الحساب شیخ بهایی، با همكاري طالعي، قم، مجمع ذخائر اسلامی، 1390.

43- جواهرنامه، از مولفی ناشناخته، از روی نسخۀ منحصر به فرد مجلس شورای اسلامی،  چاپ: قم، مجمع ذخائر اسلامی، 1388.

44- عجايب المخلوقات و غرايب الموجودات، زكرياي قزويني، از مترجمي ناشناخته،  با همكاري مسعود غلاميه، قم، مجمع ذخائر اسلامي با همكاري كتابخانه مجلس، 1390.

45- الاسباب و العلامات، از: نجيب الدين سمرقندي، با همكاري دكتر حميد شمس باغبانان و سينا پروانه، تهران، دانشگاه شاهد، 1391.

46- المهذب في كحل المجرب (المهذب في طب العين)، از: ابن نفيس قرشي، با همكاري مسعود غلاميه، نشر: دانشكده طب سنتي دانشگاه تهران با مشاركت مجمع ذخائر اسلامي و دبيرخانه همايش بين‌المللي تاريخ پزشكي، 1391.

47- ده رساله پزشكي، نشر: دانشكده طب سنتي دانشگاه تهران با مشاركت مجمع ذخائر اسلامي و دبيرخانه همايش بين‌المللي تاريخ پزشكي، 1391.

48- مركبات طبي، از اسدالله همايون (ق13)، با همكاري مسعود غلاميه، نشر: دانشكده طب سنتي دانشگاه تهران با مشاركت مجمع ذخائر اسلامي و دبيرخانه همايش بين‌المللي تاريخ پزشكي، 1391.

49- لبّ العلاج في الطب، از: محمدكاظم بن فتح الله فتحاني كاشاني (دوره صفويه)، با همكاري مسعود غلاميه، نشر: دانشكده طب سنتي دانشگاه تهران با مشاركت مجمع ذخائر اسلامي و دبيرخانه همايش بين‌المللي تاريخ پزشكي، 1391.

50- رساله في تشريح العين، از: نجيب‌الدين سمرقندي، در: گزارش ميراث، ش 38، تهران، ميراث مكتوب، فروردين و ارديبهشت 1389.

51- راح الارواح (رساله در دلاكي و ماساژ درماني از دوره قاجار)، از: سيد محمدحسين بن محمد اردستاني طباطبايي، در: گزارش ميراث، ش 35، تهران، ميراث مكتوب، مهر و آبان 1388.

52- شفاء الاسقام، از: عبدالرزاق بن عبدالكريم طبيب كرماني، نشر: دانشكده طب سنتي دانشگاه تهران با مشاركت مجمع ذخائر اسلامي و دبيرخانه همايش بين‌المللي تاريخ پزشكي، 1391.

53- رسايل طب سنتي (چند رساله كهن در داروسازي و درمان بيماريها: برگردانی کهن از رسالۀ ذهبیۀ منسوب به امام رضا (ع)، از:  ابوعلی حسن بن ابراهیم سلماسی (به سال 614 هـ.ق.)؛ بیخ چینی (رساله در خواص چوب چینی و قهوه و چای)، تألیف: حکیم قاضی بن کاشف الدین محمدرشید یزدی اردکانی (متوفی 1075ق)؛ رساله در خواص آطریلال، تأليف: حکیم عماد الدین محمود بن مسعود شیرازی (11ق)؛ رسالۀ چوب چینی (در خاصیت بیخ چینی)، تألیف: عمادالدین محمود بن مسعود شیرازی (11ق.)؛ کنزالذّهب (شرح رسالة ذهبیّۀ منسوب به امام رضا «ع»)، نگاشتۀ محمد ‌بن‌حسن طوسی مشهدی (متوفّی 1257 هـ.ق.)، با همكاري: حمیده حجازی؛ دو رساله از یوسفی هروی (رسالۀ دلایل النبض و دلایل البول)، ضميمه: برگهایی از نسخۀ مصور ترجمۀ الحشایش دیوسکوریدس (قوی الاغذیه)، از: مهران بن منصور بن مهران، در کتابخانۀ مجلس شورای اسلامی، نسخۀ ش 6899 تهران، نشر سفير اردهال، 1391.

54- سفرنامۀ مظفرالدين شاه از آذربايجان به تهران، (بر اساس نسخه موزه كاخ گلستان)، با همكاري مسعود غلاميه، در: میراث بهارستان، دفتر پنجم، تهران، کتابخانۀ مجلس، 1393.

55- ديباچه بياض شاهزاده امامقلي ميرزاي قاجار، (با همكاري مسعود غلاميه) در: پيام بهارستان، ش 14/1، تهران، کتابخانۀ مجلس، زمستان 1390.

56- دو تذكره از ميراث شبه قاره: آينه حيرت و تذكره الشعراي جهانگيري، (با همكاري دكتر مسعود غلاميه)، قم، مجمع ذخائر اسلامي، 1391.

57- سفرنامۀ مظفرالدين شاه به قراجه‌داغ، (بر اساس نسخه موزه كاخ گلستان)، با همكاري مسعود غلاميه، در:  میراث بهارستان، دفتر پنجم، تهران، کتابخانۀ مجلس، 1393.

58- رساله در تاريخ اصفهان، از حيدرعلي بن محمدمهدي اصفهاني (نديم‌الملك)، (با همكاري دكتر مسعود غلاميه)، پيام بهارستان، شماره 17، تهران، کتابخانۀ مجلس، 1391.

59- ترجمه تقویم‌البلدان ابوالفداء، ترجمه و افزودگی‌ها از عبدالعلی بیرجندی، با همکاری میرهاشم محدث، تهران: مرکز پژوهش کتابخانه مجلس با همکاری سفیر اردهال، 1392.

60- يادگار شكوهي (مجموعه آثار و اسناد ميرزا حسن شكوهي، از روشنفكران و مبارزان مشروطه در آذربايجان)، با همکاری دكتر مسعود غلاميه، تهران: سفیر اردهال، 1392.(از مجموعه احياي متون -2)

61- سبعين في مناقب اميرالمؤمنين (ع(، از مير سيد علي همداني و ترجمه فارسي آن از مترجمي ناشناخته، با همكاري دكتر سيد حسين مرعشي، تهران: سفیر اردهال، 1392.(از مجموعه احياي متون -4)

62- مركبات قرابادين (از مولفي ناشناخته، بر اساس تنها نسخه شناخته شده، متعلق به كتابخانه مجلس)، با همکاری دكتر مسعود غلاميه، تهران: سفیر اردهال، ۱۳۹۲.(از مجموعه دوا و درمان در روزگاران كهن -12)

63- ترجمه و شرح خلاصه الحساب شيخ بهايي (از مولفي ناشناخته معاصر شيخ بهايي)، با همکاری حميده حجازي، قم، مجمع ذخائر اسلامي، ۱۳۹۲.(از مجموعه گنجينه‌هاي خطي)

64- منظومه اللغز، منسوب به سيبويه نحوي، با همكاري دكتر عيوض هوشيار، در: پيام بهارستان، شماره 18، زمستان 1391.

65- گزيده غزليات اشرف مراغي (از شعراي قرن 9 ق)، بر اساس نسخه خطي كتابخانه و موزه بريتانيا، در: متون ايراني 4، تهران، 1393.

66- شيدِ نشيد (مجموعه اشعار اسماعيل حميديه)، با همكاري دكتر مسعود غلاميه، نشر: سفير اردهال، تهران، 1392.(از مجموعه احياي متون /7).

67- کلیات حاج میرزا مهدي شكوهي (از شعراي طنزپرداز دوره قاجار در آذربايجان)، با همكاري دكتر مسعود غلاميه، سفير اردهال، تهران، 1393.(از مجموعه احياي متون -10)

68- سیاحتنامۀ میرزا حسن شكوهي (از روشنفكران و مبارزان مشروطه در آذربايجان)، با همکاری دكتر مسعود غلاميه، با مقدمه دکتر جلال جلال شکوهی، تهران: سفیر اردهال، 1392.(از مجموعه احياي متون -11)

69- منظومۀ حماسی كُتيب معجزات (در فضایل و مناقب معصومین«ص»از تقی الدین حيرتي (دورۀ صفویه)، با مقدمۀ مهدي رحيم پور، تهران: کتابخانۀ مجلس شورای اسلامی، 1393.

70- تذکرۀ زنان شاعره در ایران و هند (تذکره النساء فخری هروی و آیینه حیرت کاکوری)، با همکاری مینا آقازاده و زهرا ابراهیم اوغلی، تهران: سفیر اردهال، 1392.

71- چهار رساله طبی، از نجیب الدین سمرقندی، با همكاري دکتر احسان مقدس، تهران: منشور سمیر، 1393.

72- الاقراباذین الکبیر، شاپور بن سهل کوسج، با همکاری دکتر حسین مرعشی، تهران: سفیر اردهال، ۱۳۹۲.(از مجموعه دوا و درمان در روزگاران كهن -25)

73- ترجمه و شرح قانونچه فی الطب، تألیف عمر چغمینی، ترجمه و شرح از اسکندر بن میرفیض طبیب (دوره صفویه)، با همکاری حمیده حجازی، تهران: سفیر اردهال، ۱۳۹۲.(از مجموعه دوا و درمان در روزگاران كهن -19)

74- دو رساله در حفظ الصحه، افضل الدین کرمانی و فشارکی، تهران: سفیر اردهال، ۱۳۹۲.(از مجموعه دوا و درمان در روزگاران كهن -31)

75- رسالۀ ذهبیه و شروح آن، (شامل سه شرح رساله ذهبیه)، با همکاری حمیده حجازی، تهران: سفیر اردهال، ۱۳۹۲.(از مجموعه دوا و درمان در روزگاران كهن -34)

76- قرابادین، از حکیم شفایی اصفهانی، با همکاری محمد موسوی نژاد، تهران: سفیر اردهال، ۱۳۹3.(از مجموعه دوا و درمان در روزگاران كهن)

77- ترجمۀ تقویم الابدان ابن جزله، از حکیم محمد اشرف (دورۀ صفویه)، با همکاری محمد موسوی نژاد، تهران: سفیر اردهال، ۱۳۹3.(از مجموعه دوا و درمان در روزگاران كهن).

78- دو رساله در دلاکیه و ماساژ، از حکیم تهرانی و اردستانی، تهران: سفیر اردهال، ۱۳۹3.(از مجموعه دوا و درمان در روزگاران كهن).

79- دو رساله در شناخت بیخ چینی از دوره قاجار، تهران، منشور سمیر، 1393.

80- زینه اللباس (در آداب لباس و مسواک و...)، از قاضی اختیارالدین تربتی حسینی، تهران، منشور سمیر، 1393.

 

ج) مجموعه مقالات تدوین یافته [دبیر علمی] (8 عنوان)

1- جستارهايي در ميراث اسلامي (مجموعه مقالات، يادداشت‌ها، اسناد و متون)، دفتر اوّل، با همكاري احمد خامه يار)، تهران، سفير اردهال، 1391.

2- جستارهايي در ميراث اسلامي (مجموعه مقالات، يادداشت‌ها، اسناد و متون)، دفتر دوم: ويژه‌نامه تاريخ پزشكي و طب سنتي، (با همكاري فريد قاسملو)، تهران، سفير اردهال، 1391.

3- جستارهايي در ميراث اسلامي (مجموعه مقالات، يادداشت‌ها، اسناد و متون)، دفتر سوم: ويژه‌نامه مراغه‌پژوهي (با همكاري دكتر مسعود غلاميه)، تهران، سفير اردهال، 1391.

4- جستارهايي در ميراث اسلامي (مجموعه مقالات، يادداشت‌ها، اسناد و متون)، دفتر چهارم: ويژه‌نامه نسخه‌پژوهي (با همكاري احمد خامه یار)، تهران، سفير اردهال، 1392.

5- جستارهايي در ميراث اسلامي (مجموعه مقالات، يادداشت‌ها، اسناد و متون)، دفتر پنجم: گفتارهایی در تاریخ علم)، تهران، سفير اردهال، 1392.

6- جستارهايي در ميراث اسلامي (مجموعه مقالات، يادداشت‌ها، اسناد و متون)، دفتر هفتم: ويژه‌نامه سند‌پژوهي (با همكاري اسدالله عبدلی آشتیانی)، تهران، سفير اردهال، 1393.

7- جستارهايي در ميراث اسلامي (ضمیمۀ شمارۀ 1: فرهنگ اصطلاحات نسخه شناسی: بازچاپ)، تهران، سفير اردهال، 1393.

8- جستارهايي در ميراث اسلامي (ضمیمۀ شمارۀ 2: نسخه شناخت دستنوشتهای عربی: بازچاپ)، تهران، سفير اردهال، 1393.

 

د) آثار ترجمه (4 عنوان)

1- ابوالقاسم زهراوي (مؤسس علم جراحي در دوره اسلامي)، تاليف زهير حميدان، ترجمه از عربی با همكاري دكتر عيوض هوشيار، نشر: دانشكده طب سنتي دانشگاه تهران با مشاركت مجمع ذخائر اسلامي و دبيرخانه همايش بين‌المللي تاريخ پزشكي، 1391.

2- سجل عثمانی (تذکرۀ مشاهیر عثمانی)، تألیف: محمد ثریابیگ، ترجمه از ترکی عثمانی با همکاری اکبر وقاری فر و دکتر مسعود غلامیه، نشر: تهران، سفیر اردهال، 1393.(6 جلد)

3- تذکره علمای کشمیر (شرح حال 150 نفر از شیعیان کشمیر)، حسینی کشمیری، تهران، سفیر اردهال، 1392.

4- سلطان سلیمان قانونی (امپراطور مقتدر عثمانی)، از ياووز باهادیراوغلو، ترجمه از ترکی استانبولی با همكاري اكبر وقاري‌فر، و زهرا ابراهیم اوغلی، تهران: سفیر اردهال، 1392.

 

هـ) آثار چاپ عکسی با تحقیق و مقدمه نویسی (51 عنوان)

1- تذكره خلاصه الاشعار و زبده الافكار مير تقي كاشاني (کاملترین نسخه موجود از شرح حال شعرا) چاپ عکسی بر اساس نسخه ایندیا آفیس لندن، تهران، سفیر اردهال، 1393.(6 جلد وزیری)

2- صوره الارض ابن حوقل، چاپ عكسي رنگي بر اساس نسخه مصور كتابخانه ملي پاريس، نشر: مجمع ذخائر اسلامي، قم، 1391.

3- غرائب الفنون و ملح العيون، از مولفي ناشناخته، چاپ عكسي رنگي بر اساس نسخه مصور كتابخانه بادليان، نشر: تهران: سفیر اردهال، 1392. (از مجموعه تاريخ علم، فرهنگ و تمدن دوره اسلامي-7)

4- منافع الحيوان، از: عبيدالله بن بختيشوع، چاپ عكسي رنگي بر اساس نسخه مصور كتابخانه ملي پاريس، نشر: تهران: سفیر اردهال، 1392. (از مجموعه تاريخ علم، فرهنگ و تمدن دوره اسلامي-9)

5- العمده في الجراحه، از: ابن القُفّ، چاپ عكسي بر اساس نسخه كهن كتابخانه مجلس، قم، مجمع ذخائر اسلامي، 1391.

6- اُنس المهج و روض الفرج (متن جغرافیایی مصوّر از سدۀ ششم هجری)، (نسخه برگردان: نسخه نفيس كتابخانه مجلس)، از شریف ادریسی، با مقدمه دكتر رسول جعفريان و مهندس سحاب، انتشار آن با مشارکت کتابخانۀ ملک و مجلس و مجمع ذخائر اسلامی، 1390.

7- شرح بيست باب در معرفت اسطرلاب، از عبدالعلي بيرجندي، (از روي نسخه به خط مولف، نسخه خطي كتابخانه مرعشي قم)، با همكاري فريد قاسملو، قم، مجمع ذخائر اسلامي با مشاركت كتابخانه ملك، 1391.

8- صنعه آلات الرصد، منسوب به عبدالعلي بيرجندي، (از روي نسخه به خط بيرجندي، نسخه خطي كتابخانه مرعشي قم)، با همكاري فريد قاسملو، قم، مجمع ذخائر اسلامي با مشاركت كتابخانه ملك، 1391.

9- كتاب الحيل بنو موسي، (بخشي از آن: موجود در كتابخانه مجلس)، پيام بهارستان، شماره 11، تهران، کتابخانۀ مجلس، 1389.

10- ارجوزه صورالكواكب، از: علي بن عبدالرحمان صوفي رازي منجم، در: پيام بهارستان، شماره 15، تهران، کتابخانۀ مجلس، بهار 1391.

11- مجموعه چشم پزشكي، داراي هشت رساله در چشم پزشكي، بر اساس نسخه نفيس كتابخانه تيمورپاشاي قاهره (مكتوب 592ق)، نشر: دانشكده طب سنتي دانشگاه تهران با مشاركت مجمع ذخائر اسلامي و دبيرخانه همايش بين‌المللي تاريخ پزشكي، 1391.

12- ترجمه تقويم الابدان في تدبير الانسان ابن جزله، ترجمه از عربي به فارسي از: سپهسالار علي بن عبدالله، (بر اساس نسخه مجلس، ش497)، نشر: دانشكده طب سنتي دانشگاه تهران با مشاركت مجمع ذخائر اسلامي و دبيرخانه همايش بين‌المللي تاريخ پزشكي، 1391.

13- رساله در شرح احوال هفت تن از سلاطين عثماني، با همكاري مسعود غلاميه، در: پيام بهارستان، شماره 10، 1389.

14- اسناد نویافته از تاریخ مراغه (اسناد حکومتی قاجاری)، با همکاری مسعود غلاميه، چاپ: قم، مجمع ذخائر اسلامی، 1388.

15- اسناد نویافته از تاریخ مراغه (اسناد شرعی قاجاری)، با همکاری مسعود غلاميه، چاپ: قم، مجمع ذخائر اسلامی، 1388.

16- اسناد قاجاری مراغه، با همکاری عليرضا پاشايي، چاپ: قم، مجمع ذخائر اسلامی، 1388.

17- زیج ایلخانی خواجه نصیر طوسی، بر اساس نسخۀ کهن از سدۀ 8 هجری، متعلق به کتابخانۀ مجلس، مجمع ذخائر اسلامی و کتابخانۀ مجلس، 1390.(ميراث مراغه- 3).

18- العشر مقالات في العين، حنين بن اسحق، در: ويژه نامه طب سنتي، ش3، پيام بهارستان، تهران، کتابخانۀ مجلس، بهار 1391.

19- رساله در موسيقي درماني، با همكاري مسعود غلاميه، نسخه برگردان در: ويژه نامه طب سنتي3 پيام بهارستان، تهران، کتابخانۀ مجلس، بهار 1391.(تجدید چاپ: سفیر اردهال، 1392: دوا و درمان در روزگاران کهن/40)

20- تقویم الابدان ابن جزله، چاپ عکسی بر اساس كهن‌ترين نسخه موجود در كتابخانه‌هاي ايران (نسخه کتابخانۀ مجلس)، با مقدمه و استخراج فهارس فنی، نشر کتابخانه مجلس و مجمع ذخائر اسلامی، 1390.

21 و 22- دو رساله از ابن ماسويه (معرفة محنة الكحالين، و دغل العين)، چاپ عكسي از روي نسخه خطي كتابخانه تيمورپاشا در قاهره، در: متون ايراني 2، تهران، كتابخانه مجلس، 1391.

23- تلخيص الجامع ابن بيطار، از مولفي ناشناخته، چاپ عكسي بر اساس نسخه مصور كتابخانه پرينستون امريكا، تهران: سفیر اردهال، 1392.(دوا و درمان در روزگاران کهن/17)

24- التصريف لمن عجز عن التأليف (بخش سي‌ام: ابزارهاي جراحي)، تأليف ابوالقاسم زهراوي، بر اساس نسخه خطي كتابخانه مجلس، ش397 سنا، نشر سفير اردهال، چاپ اول، 1391.

25- المنتخب في علم العين و عللها و مداواتها بالادوية و الحديد، تأليف عمار بن علي الموصلي المتطبب (از پزشكان برجسته سده چهارم و كاشف روش ابداعي جراحي آب مرواريد)، بر اساس نسخه خطي كتابخانه قاهره، مورّخ 592ق، نشر سفير اردهال، چاپ اول، 1391.

26- غرّةالالفاظ و نزهةالالحاظ، از: محمد بن علي بن محمد كاتب سمرقندي (سده 5-6ق.)، در: متون ايراني، دفتر سوم، تهران، کتابخانۀ مجلس، 1391.

27- خلاصه التجارب، از سيد بهاءالدوله حسن بن قاسم بن محمد حسيني نوربخش رازي، با مقدمه و استخراج فهارس از روي چاپ كانپور (نسخه فاخرالدين، 1282ق)، تهران، نشر سفير اردهال، 1391.(بازچاپ حروفی و تصحیح شده: تهران، منشور سمیر، 1393)

28- عجايب المخلوقات و غرايب الموجودات، زکریا بن محمّد بن محمود کمونی قزوینی، از روي كهن‌ترين نسخه موجود: (مونيخ، مورّخ 678ق)، با مقدمه و فهارس، تهران، نشر سفير اردهال، 1392.(از مجموعه تاريخ علم، فرهنگ و تمدن دوره اسلامي-1)

29- مجمل التواريخ و القصص، از روي نسخه كهن دانشگاه هايدلبرگ آلمان (مورّخ سده 9ق.)، با مقدمه و فهارس، تهران، نشر سفير اردهال، 1392. (از: مجموعه تاريخ علم، فرهنگ و تمدن دوره اسلامي-2).

30- صناعه الحيل، از ابوالعز بن اسماعيل الجزريّ، از روي نسخه  كتابخانه برلين، قم، مجمع ذخائر اسلامي، 1392.

31- نزهةالناظر (الزيج الجديد)، از ابوالحسن علاءالدين علي بن ابراهيم، معروف به ابن شاطر(م. 777ق)، از روي نسخه كهن كتابخانه دانشگاه ليدن هلند (مورّخ 813ق.)، قم، مجمع ذخائر اسلامي 1392.

32 و 33- القانون في الطب، شيخ الرئيس ابوعلي سينا، (متن عربي، بازچاپ از روي نسخه چاپ بولاق مصر، به همراه قاموس القانون في الطب، چاپ حيدرآباد دكن)، تهران: سفیر اردهال، ۱۳۹۲(از مجموعه دوا و درمان در روزگاران كهن -13) در 4 مجلد.

34- الحشايش، ديوسكوريدس، ترجمه استفان بن بسیل و حنین بن اسحاق، (چاپ عكسي بر اساس نسخه ليدن هلند)، تهران: سفیر اردهال، ۱۳۹۲.(از مجموعه تاريخ علم، فرهنگ و تمدن دوره اسلامي -3)

35- جنگ کاتب چلبی، بر اساس دستنویس به خط حاجی خلیف (نسخه کتابخانه مرعشی قم) تهران، سفیر اردهال، 1392 (از تاریخ علم، فرهنگ و تمدن دوره اسلامی -12).

36- الجراحیه الخانیه (جرّاح نامه)، اثر شرف الدین صابونچی اوغلو، چاپ عکسی از روی نسخۀ خطی کتابخانۀ پاریس، نشر: سفير اردهال، تهران، 1392.(از مجموعه تاريخ علم، فرهنگ و تمدن دوره اسلامي-16)

37- ترجمۀ فارسی کشف الظنون حاجی خلیفه، از مترجمی ناشناخته، چاپ عکسی از روی نسخۀ خطی کتابخانۀ علیگر هند، نشر: سفير اردهال، تهران، 1392.(از مجموعه تاريخ علم، فرهنگ و تمدن دوره اسلامي-14)

38- القانون في الطب، شيخ الرئيس ابوعلي سينا، (چاپ عکسی از روي نسخۀ خطی کتابخانۀ مجلس، مکتوب قرن6ق. به ضمیمۀ قاموس القانون في الطب، چاپ حيدرآباد دكن)، تهران: سفیر اردهال، ۱۳۹۲ (از مجموعه تاريخ علم، فرهنگ و تمدن دوره اسلامي-18)

39- النبات (تلخيص الجامع ابن بيطار)، از مولفي ناشناخته، چاپ عكسي بر اساس نسخه مصور كتابخانه مرکزی دانشگاه تهران، تهران: سفیر اردهال و کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران، 1392. (از مجموعه تاريخ علم، فرهنگ و تمدن دوره اسلامي-5)

40- تقویم الابدان ابن جزله، چاپ عکسی بر اساس نسخه خطی کتابخانۀ خدیدیه مصر در قاهره، تهران: سفیر اردهال، 1392. (از مجموعه تاريخ علم، فرهنگ و تمدن دوره اسلامي-15)

41- الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعه الحيل، از ابوالعز بن اسماعيل الجزريّ، از روي نسخه  كتابخانه برلين و پاریس، تهران: سفیر اردهال، 1392. (از مجموعه تاريخ علم، فرهنگ و تمدن دوره اسلامي-17)

42- کناش صغیر، از یوحنا بن سرابیون، چاپ عكسي بر اساس نسخه خطی كتابخانه مرکزی دانشگاه تهران، با همکاری دکتر احسان مقدس، تهران: سفیر اردهال و کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران، 1392. (از مجموعه تاريخ علم، فرهنگ و تمدن دوره اسلامي-19)

43- الشامل فی الصناعه الطبیه، از ابن نفیس قرشی، (بخش نویافته از فن ثالث) چاپ عكسي بر اساس نسخه خطی كتابخانه مرکزی دانشگاه تهران، با همکاری دکتر احسان مقدس و مقدمه دکتر محمدمهدی اصفهانی، تهران: سفیر اردهال و کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران، 1392. (از مجموعه تاريخ علم، فرهنگ و تمدن دوره اسلامي-20)

44- مخزن الادویه، حکیم عقیلی شیرازی، بر اساس نسخه چاپ سربی هند، تهران: سفیر اردهال، 1392.

45- قرابادین کبیر، حکیم عقیلی شیرازی، بر اساس نسخه چاپ سربی هند، تهران: سفیر اردهال، 1392.(2 جلد).

46- القانون في الطب، شيخ الرئيس ابوعلي سينا، (متن عربي، بازچاپ از روي نسخه چاپ رم، 1592م.)، تهران: سفیر اردهال، 1393(از مجموعه آثار ابن سینا/ 1) در 2 مجلد.

47- القانون في الطب، شيخ الرئيس ابوعلي سينا، (متن عربي، بازچاپ از روي نسخه چاپ سنگی تهران، 1296ق.)، تهران: سفیر اردهال، 1393(از مجموعه آثار ابن سینا/ 2).

48- جامع البدایع، شيخ الرئيس ابوعلي سينا، (سیزده رساله از ابن سینا، بازچاپ از روي نسخه چاپ بیروت)، تهران: سفیر اردهال، 1393(از مجموعه آثار ابن سینا/ 3).

49- هفت رساله در حکمت و طبیعیات، شيخ الرئيس ابوعلي سينا، (هفت رساله از ابن سینا، بازچاپ از روي نسخه چاپ قسطنطنیه)، تهران: سفیر اردهال، 1393(از مجموعه آثار ابن سینا/ 4).

50- تحفه العاشقین، منسوب به شيخ الرئيس ابوعلي سينا، (بازچاپ از روي نسخه چاپ نولکشور هند)، تهران: سفیر اردهال، 1393(از مجموعه آثار ابن سینا/ 5).

51- دائره المعارف آریانا، (بازچاپ دائره المعارف افغانستان)، 6جلد رحلی، تهران، دانشگاه آزاد اسلامی، 1393.

و....

 

و) متفرقات (5 عنوان)

1-تدوین کتاب عنقا (کتاب درسی فارسی عمومی)، با همكاران دانشگاهي، چاپ: تهران، اوحدی، 1387.

2- تدوین کتاب ققنوس (کتاب درسی فارسی عمومی)، با همكاران دانشگاهي، چاپ: قم، مجمع ذخائر اسلامی، 1388.

3- تدوین کتاب نمونه هایی از نظم و نثر فارسی (کتاب درسی فارسی پیش دانشگاهی)، با همكاران دانشگاهي، چاپ: تهران، اوحدی، 1387.

4- تدوین کتاب اندر خم يك كوچه (درسنامه زبان و ادب فارسي)، تهران، سفير اردهال، 1391.

5-  تدوین کتاب این قند پارسی (درسنامه زبان و ادب فارسي)، تهران، منشور سمیر، 1394.

 

 

ز) مقالات چاپ شده (250 عنوان)

تا به امروز حدود 200 مقاله در مجلات و مجموعه های مختلف از وی به چاپ رسیده است که محل برخی از آنها عبارتند از:

آینۀ میراث، ش 18 – 19 و 48؛ گزارش میراث، ش 34، 35 ، 38، و...؛ آینۀ پژوهش، ش 81، 95، 97، 98-99، 101، 112، 118، 119،و...؛ کتاب ماه ادبیات، ش 28، 31، 33، 36 و...، (ادبیات- فلسفه) ش95؛ کتاب ماه علوم و فنون، ش 25، 26، 27، 31، 32، 33، 34 و... و 64 به بعد؛ کتاب ماه دین، ش 85-86؛ کتاب ماه کلیات، ش164و...؛ کتاب ماه تاریخ و جغرافیا، ش 137و...؛ اطلاعات حکمت و معرفت، ش 33؛ پیام بهارستان، ش (جدید) 4، 5، 6، 8، 10، 13، 14، 15، 16، 17، 18، 20 و...؛ کیهان فرهنگی، ش  208 – 209، 210و...؛ جُنگ (کتابخانۀ مجلس)، دفتر اوّل (2مقاله و ویراستاری کل مجموعه)، دفتر دوم (1 مقاله)، و دفتر سوم (1 مقاله)؛ مقالۀ مکتب علمی مراغه و خواجه نصیر طوسی (مجموعه مقالات خواجه پژوهی) خانه کتاب 1390؛ نامه پارسي، شماره آبان 1391؛ فصلنامه علمی پژوهشی تاریخ پزشکی دانشگاه شهید بهشتی شماره 1 و 2 و 3 و 7 (چهار مقاله)؛ مجله علمي پژوهشي طب سنتي فرهنگستان علوم پزشكي ش8، 1391؛ ش13، 1392؛ مجلۀ بین المللی نامۀ بهارستان، ش 2 و 3 در سال 1392 و 1393و .... .

- و نيز دبير مهمان ويژه نامه طب سنتي شماره 3 مجله پيام بهارستان كتابخانه مجلس؛ دبير ويژه بخش تاريخ علم كتاب ماه علوم و فنون (از شماره 64: مرداد 1391 تا شمارۀ 70) و.... .

و برخی  مداخل دائره المعارفي: مدخل: جام جم (د. بزرگ اسلامي، ج17)؛ مدخل: حاجي خليفه (د. بزرگ اسلامي، ج19)؛ مدخل: روضه الشهداء (د. بزرگ اسلامي، زير چاپ)؛ مدخل: دارالكتب المصريه (د. بزرگ اسلامي، زير چاپ)؛ مدخل: ده نامه (د. بزرگ اسلامي، زير چاپ)؛ مدخل: سالار جنگ [كتابخانه] (د. بزرگ اسلامي، زير چاپ)؛ مدخل: سليمانيه [كتابخانه] (د. بزرگ اسلامي، زير چاپ)؛ مدخل: بحرالغرايب (دانشنامه ايران، زير چاپ)؛ مدخل: علوي خان شيرازي (دانشنامه ادب فارسي در شبه قاره، زير چاپ)؛ چند مدخل از جمله تصاوير تشريح (بدن انسان، چشم پزشكي، حيوانات، دندان پزشكي) در نسخه‌هاي خطي، ذيل مدخل تشريح در دائره المعارف تاريخ پزشكي ايران و اسلام، فرهنگستان علوم (زير چاپ)؛ همچنين مداخل التيسير، تدري، الحيوان، التشريح، و ... .

- تدوین و تألیف دانشنامۀ تاریخ پزشکی اسلام و ایران، بر پایۀ متون کهن، در 10 مجلد رحلی (با حداقل 50 هزار مدخل با حمایت و زیر نظر دکتر جلال جلال شکوهی).

و.....

 


 

ايميل:                                  

[email protected]

[email protected]

وبلاگ:  

http://yosefbeigbabapour.blogfa.com

مؤسسۀ فرهنگ بنیان شکوهی که با هدف تأسیس یک بنیاد علمی راه اندازی شده و برای رسیدن بدان مراحل لازم را پشت سر می گذارد، با محوریت انتشار و معرفی میراث مخطوط و متون طراز اوّل فعالیت خود را آغاز نموده و با حمایتهای مادی و معنوی پزشک دانشمند، جناب استاد دکتر جلال جلال شکوهی، با عضویت دایم پنج نفر اعضای شورای علمی و ارزیابی کتاب، و پنج نفر مشاور علمی به کار خود ادامه می دهد و در طول عمر کوتاه امّا پربرکت خود، توانسته است چندین کتاب ارزنده از متون کهن را منتشر نماید.

برخی از اهداف و برنامه های این مؤسسه، عبارتند از: احیا و نشر میراث مکتوب ایران و اسلام، اعم از تصحیح و تحقیق، تهیه منابع و رفرنسهای لازم برای محققین، حمایت از آثار فاخر در چاپ و نشر، خدمات‌رسانی در حوزه نسخ خطی و اقدامات مشابه؛ اعم از: آماده‌سازی و چاپ و نشر آثار فاخر که به تأیید شورای علمی رسیده باشد؛ شرکت در نمایشگاههای کتاب بین المللی و غیره؛ كمك به برگزاري مناسبتهاي فرهنگي ايران در خارج از كشور؛ همكاري با مراكز فرهنگي و بين المللي در معرفي میراث مکتوب ایران و اسلام؛ معرفي فرهنگ اسلام و ايران به ساير ملل با استفاده از چاپ و نشر و دیگر ابزارهاي رسانه‌اي و تبليغات؛ برگزاری نشت‌های تخصصی اعم از رونمایی از آثار، تجلیل از مفاخر فرهنگی، همایشهای علمی و فرهنگی و ...

امید است در روزهایی که پیش رو داریم، با تأییدات ربّانی و با همدلی و حمایتهای همه جانبۀ دوستان و محققین ارجمند، بتوانیم بهتر از پیش، با قوّت قلب به کار خود ادامه دهیم و به خدمتگزاری خود در راه فرهنگ و میهن عزیزمان، بر خود ببالیم.